Οι Καβαλίερς ήταν μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουν τον πρώτο τελικό του ΝΒΑ στην κανονική διάρκεια του ματς όμως στο φινάλε ο Τζέι Αρ Σμιθ τα έκανε.. μούσκεμα με το ματς να πηγαίνει στην παράταση και τους Ουόριορς να επικρατούν 124-114.

Ο Τζορτζ Χιλ αστόχησε σε βολή, ο Σμιθ πήρε το ριμπάουντ, αλλά αντί να σουτάρει ή να πασάρει γρήγορα καθυστέρησε και το 107-107 παρέμεινε, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση. Ο ίδιος Τζέι Αρ Σμιθ δικαιολογήθηκε αργότερα για το λάθος του στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, λέγοντας πως πίστευε ότι η ομάδα του ήταν μπροστά στο σκορ!

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι «πολεμιστές», έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και τρέχοντας ένα σερί 9-0 πήραν τη νίκη, κάνοντας το 1-0.

Έτσι, πήγε στράφι άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση του ΛεΜπρόν που είχε 51 πόντους (16/25 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/11 βολές), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Η επίδοση αυτή, εκτός από ρεκόρ καριέρας στους τελικούς, του δίνει πλέον και την πέμπτη καλύτερη επίδοση στην ιστορία των τελικών. Στην κορυφή βρίσκεται ο Έλτζιν Μπέιλορ με 61 πόντους.

Για τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Στεφ Κάρι με 26 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-30, 56-56, 84-78, 107-107 (κ.α. ), 124-114 (παρ.).

Ο ΛεΜπρόν έγινε έξαλλος όταν ρωτήθηκε για την γκάφα του συμπαίκτη του:

«Πώς να το ξέρω; Δεν μίλησα μαζί του, το είπε και πιο πριν. Ήξερα ότι ήμασταν πίσω στο σκορ και ισοφαρίσαμε με την βολή του Χιλ. Δεν ξέρω τι σκέφτηκε ο Τζέι Αρ και δεν μπορώ να καταλάβω και την ερώτησή σου», τόνισε και στη συνέχεια αποχώρησε όταν ο δημοσιογράφος επέμεινε να τον ρωτά για τον Σμιθ!