Η Εθνική Εφήβων βρέθηκε σε κακή μέρα και γνώρισε την ήττα από την Λιθουανία με το βαρύ 81-61.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν τρομερά άστοχο στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να πατάνε… γκάζι σε εκείνο το σημείο και να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη.

Πρώτος σκόρερ για το συγκρότημα του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 14 πόντους, ενώ ο Μωραΐτης είχε 12. Παρόλα αυτά και οι δύο ήταν τρομερά άστοχο, με την Ελλάδα να σουτάρει συνολικά με 22% στα τρίποντα.

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλά και στο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 25-22. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η Λιθουανία «μπλόκαρε» τους διεθνείς μας για τα επόμενα δύο δεκάλεπτα και με συνολικό επιμέρους σερί 42-17, ολοκλήρωσαν την Τρίτη περίοδο στο 64-42, με την τελευταία περίοδο να είναι μια τυπική διαδικασία.

Αντίπαλος της Εθνικής μας στον δρόμο για την 8άδα η Λετονία (02/08, 21:15).

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 31-45, 42-64, 61-81.
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 14, Μωραϊτης 12, Καμπερίδης 5, Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 6, Δομπρογιάννης 1, Αρσενόπουλος 8, Καμπουρίδης, Γάργαλης 4, Λιούνης, Βύρλας 4
Λιθουανία (Πετράουσκας): Βέλιτσκα 20, Βαϊτσιούνας, Ουλέτσκας 15, Σαργκιούνας 16, Γιόνκους 2, Νταουγκέλα, Κόζις 3, Βασιλιάουσκας 12, Βένσκους 6, Γιουζάιτις, Κισούνας 7, Λαβρινοβίτσιους