Το τελικό 80-55 καταδεικνύει το χάσμα στη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στους «ερυθρόλευκους» απέναντι στους «κίτρινους» που έδειξαν μαχητικό πνεύμα μεν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι Αγραβάνης(12π.), Παπαπέτρου (11π.) και Τολιόπουλος (7π.) μαζί με τον σταθερότατο Μιλουτίνοβ (10π.) αρκούσαν στους νικητές που έφτασαν σε έβδομη σερί νίκη τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να κυριαρχήσει στο παρκέ ξεμακραίνοντας στο σκορ μετά το δεύτερο μισό στο α’ δεκάλεπτο. Πολλοί ενδεχομένως ανέμεναν τυχόν κούραση από τους Πειραιώτες που έδιναν τον πέμπτο αγώνα σε χρονικό ορίζοντα 9 ημερών και προέρχονταν από διπλή υποχρέωση μεσοβδόμαδα στην Ευρωλίγκα. Φευ! Το δυναμικό του Γιάννη Σφαιρόπουλου διαθέτει βάθος και ταυτόχρονα ποιότητα που παρέπεμπε σε… Λερναία Ύδρα.

Ο Άρης μόχθησε στην άμυνα αναχαιτίζοντας μερικές επιθέσεις από τους φιλοξενούμενους. Εντούτοις, δυσκολευόταν αφάνταστα απέναντι στην άμυνά τους. Χαρακτηριστικό του ματς αποτέλεσε το μόλις ένα δίποντο που πέτυχαν οι Θεσσαλονικείς στο β’ δεκάλεπτο έχοντας υποστεί καθίζηση άνευ προηγουμένου! Οι «ερυθρόλευκοι» διάβαζαν πολύ σωστά τα μις-ματς χτυπώντας κάθε φορά στο αδύναμο σημείο στην «κίτρινη» άμυνα.

Ο Παπαπέτρου «πυροβόλησε» δις από τα 6.75 πετυχαίνοντας οκτώ πόντους στην ανάπαυλα, ενώ δύο λιγότερους είχαν πετύχει οι Παπανικολάου, Μιλουτίνοβ με τον Σέρβο και τον Πρίντεζη να μένουν αρκετή ώρα «παρκαρισμένοι» στον πάγκο παίρνοντας ανάσες.

Η επιθετική ένδεια κόστισε στον Άρη και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή στο ημίχρονο της αναμέτρησης (45-24). Αξίζει να σημειωθεί ό, τι οι 10 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο βρήκαν στόχο.
«Κίτρινη» βελτίωση, άντεξε ο Ολυμπιακός

Οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα στην 3η περίοδο ευστοχώντας σε πέντε διαδοχικά τρίποντα και το ματς «άνοιξε» περισσότερο. Σημειώνεται ό, τι οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τον Γιάννη Αθηναίου που υπέστη διάστρεμμα για να τοποθετηθεί πάγος πάνω στο αριστερό του πόδι. Ένα σερί 6-0 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε τη διαφορά στους 15 (54-39).

Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να χαμηλώσουν το σχήμα τους περνώντας τον Στρέλνιεκς στο παρκέ προκειμένου να ελέγξουν το ματς. Ωστόσο, ο Βον μείωσε στο -13 (58-45), αλλά ο Αγραβάνης με πέντε προσωπικούς πόντους και ένα σημαντικό ριμπάουντ έδωσε τη λύση στον Ολυμπιακό. Ό, τι χτιζόταν με κόπο από τον Άρη αίφνης γκρεμιζόταν από τους Πειραιώτες που προηγούνταν με +17 (62-45) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Οι «κίτρινοι» επέμειναν και προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ (72-49). Επίσης, ήταν εμφανές πως οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να «ροκανίσουν» τον χρόνο επιλέγοντας αργές επιθέσεις. Κάτι τέτοιο έκανε έξαλλο τον κόουτς Σφαιρόπουλο στο τάιμ άουτ που τα… έψαλλε στους παίκτες του.

Οι οδηγίες μάλλον έπιασαν «τόπο» με τον Ολυμπιακό να μοιάζει περισσότερο ορθολογικός πραγματοποιώντας ένα σερί 6-0 από διαδοχικά τρίποντα των Παπαπέτρου και Τολιόπουλου και διαφορά πήγε εκ νέου στο +20 (71-51), 4’:30’’ πριν το τέλος για να φτάσει στο +25 διαμορφώνοντας το τελικό 80-55. Στα συν για τον Ολυμπιακό συγκαταλέγεται αναμφίβολα ο νεαρός γκαρντ που παίρνει χρόνο συμμετοχής δικαιώνοντας τον προπονητή του.