Το πρώτο «στραβοπάτημα» πρωτοπόρου στο Βορρά της Β’ Εθνικής είναι γεγονός, με το Ανατόλια να υποτάσσει με 85-83 την Καβάλα και να δίνει έτσι την ευκαιρία στους Ικάρους Σερρών να μείνουν μόνοι στη δεύτερη θέση, αφού είχαν εύκολο έργο στο τέλος με το Πευκοχώρι.

Η 12η αγωνιστική στο Βορρά της Β’ Εθνικής:

Σάββατο 6 Ιανουαρίου

Στρατώνι-Χαρίλαος Τρικούπης 67-79

Κυριακή 7 Ιανουαρίου

Χαλκηδόνα-Γέφυρα 59-64
Ίκαροι Σ.-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 66-51
Ερμής Λαγκαδά-Ελίμεια 78-54
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Τιτάνες Παλαμά 73-62
Ανατόλια-Καβάλα 85-83
Αγρίνιο-Ασπίς Ξάνθης 76-61

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΚΑΒΑΛΑ 85-83
Διαιτητές: Ζαχαρής, Ξέρας
Δεκάλεπτα: 25-24, 56-37, 66-60, 85-83
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 13(1), Βλάχος 14(1), Ψυχίδης, Γαλανίδης 18(3), Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 8, Ξενιτιδης 3(1), Σταματογιάννης 2, Ζώτος 4, Βεργίνης, Καραποστόλου 23(3)
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάγκιε 19(1), Παντόπουλος, Μιχάλογλου 22(4), Καπινιάρης, Τάγαρης 2, Αθανασιάδης 2, Κουμλέλης 9(1), Πιεβάβλιτσα, Καραθανάσης 5(1), Παπάς 10, Χονδρόπουλος 14(4).

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 73-62
Διαιτητές: Ντούρας-Μπακάλης
Μαχητές (Γεροφώτης): Βογιατζής 3 (1), Αρνίδης 5 (1), Δήμας 14 (2), Χατζημιχαηλίδης 5 (1), Στόλης 15, Κωνσταντινίδης 4, Μπάκος 9 (1), Βαγιάτης, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 18 (4).
Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Κουσιάντζας 2, Μπιζιώτης, Τσούμας 2, Γεωργαντζάς 9 (1), Μηλιώνης 15 (4), Μακρής 2, Μούμογλου 7 (1), Μανδαλάκης 20 (1), Αποστολάκης 5.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ – ΓΕΦΥΡΑ 59-64
Δεκάλεπτα: 18-15, 31-30, 44-40, 59-64
Διαιτητές :Θεοδώρου-Αγραφιώτης Ι.
Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Πετρίδης, Μαρκίδης 8 (1), Κουλαξής, Μαραπίδης 19 (3), Πεταλωτής 14 (1), Σεφερίδης, Μπατάκος 2, Κοτζαγιάννης 10, Παναγιώτου 6 (1)
Γέφυρα (Ροδάς): Καζαμίας, Νικολαΐδης 2, Γιαμούκης, Κολοκοτρώνης 10, Γαρέζος 12 (1), Παπαδόπουλος, Σιώπης 13 (1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 5, Σιώμος 10, Ευσταθιάδης, Μπίσκας 12 (1).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΕΥΡΩΠΗ 87  ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ 66-51
Δεκάλεπτα: 18-18, 34-27, 50-38, 66-51
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν. -Παπαγερίδης
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 9 (1), Σιδερίδης 6 (2), Γεωργιανός 10 (1), Γκάτζιας 7 (1), Φώτογλου 10 (1), Γκουτζιας, Θολιώτης 4, Κακιούζης 21
Πευκοχώρι ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης, Tσιμπής 9 (1), Λαζαρίδης 2, Tζουβάρας 9 (1), Mαυρίδης 4 (1), Kαραμπέκης 11, Mυλωνίδης 2, Kιγμέτογλου 1, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης, Δανάκης 9.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΕΛΙΜΕΙΑ 78-54
Δεκάλεπτα: 16-14, 35-27, 57-44, 78-54
Διαιτητές : Ταρενίδης Κ.-Σαρακενίδης
Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Καϊκλής, ΑΜπατζάς 21 (2), Μήνου 8 (2), Ελευθεριάδης 2, Τοπουζίδης 10 (2), Μάρουσιτς 11 (3), Παρίτσης 3 (1), Πιλκούδης 4, Δημητρακάς 2, Γκαμούρας 6, Αβοκάτος, Κοτσάνος 11
Ελίμεια (Μακρής): Σούπουρος 3 (1), Τσιάμης 1, Πεχλιβανίδης, Κούβελας 2, Τσούκας 11, Νικολάου 17 (1), Μαλλιούρας 2, Μακρής 16 (3), Τσιμίδης 2.

ΑΓΡΙΝΙΟ- ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ 76-61
Δεκάλεπτα: 23 -10,  36-19, 57-41, 76-61
Διαιτητές: Καρακάσης – Καρπάνος.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 11, Μπερερής 7, Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 23(2), Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 5, Κασαμπαλής 14, Μήτσου 10(2), Σταύρου, Τάγκας.
Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 8(2), Παπαδάκης 8(1), Γρούδος 9, Τσιώγκας 5, Κλωνάρας, Κουτσογιάννης 5(1), Γκέλιος 15(3), Απιδόπουλος 3(1), Θεοδωρίδης 3, Μασμανίδης 2, Σαββίδης 3(1).

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες):

1.Χαρίλαος Τρικούπης 22 (10-2)
2.Ίκαροι Σερρών* 20 (9-2)
3.Καβάλα* 19 (8-3)
4.Ερμής Λαγκαδά 19* (8-3)
5.Στρατώνι 18 (6-6)
6.Μαχητές/Πειραματικό* 18 (7-4)
7.Φάρσαλα* 17 (6-5)
8.Ευρώπη Πευκοχωρίου* 17 (6-5)
9.Ανατόλια* 17 (6-5)
10.Αγρίνιο* 16 (5-6)
11.Ασπίδα Ξάνθης* 15 (4-7)
12.Γέφυρα* 15 (4-7)
13.ΓΑΣ Χαλκηδόνας 15 (3-9)
14.Ελίμεια* 12 (1-10)
15 Τιτάνες Παλαμά* 11 (1-9)

*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (13η, 14/1)
Χαρίλαος Τρικούπης – Χαλκηδόνα
Γέφυρα – Αγρίνιο
Πευκοχώρι – Φάρσαλα
Ελίμεια – Ικαροι Σερρών
Τιτάνες Παλαμά – Ερμής Λαγκαδά
Καβάλα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Ασπίδα Ξάνθης – Ανατόλια