Ο Ιωνικός παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής Νότου μετά και το πέρας της 11ης αγωνιστικής.

Οι Νικαιώτες ήταν οι μεγάλοι νικητές στην αναμέτρηση κόντρα στον Μανδραϊκό, με τους παίκτες του Μάριου Γούναρη να «ρίχνουν» ακόμα μια «100άρα» επικρατώντας με 104-85.

Ο Ιπποκράτης επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, με την ομάδα της Κω να επικρατεί του Παγκρατίου με 85-72, ενώ η ΑΕΝΚ είχε εύκολο έργο κόντρα στον ΚΑΟΚ, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα με 82-67.

Επιστροφή στις νίκες και για τον Πρωτέα, με τους παίκτες της Βούλας να φεύγουν με το «διπλό» από την Ερυθραία, «κόβοντας» παράλληλα το νικηφόρο σερί των γηπεδούχων. Σημαντική νίκη για την Ελευσίνα, η οποία πήρε το ροζ φύλλο κόντρα στο Κορωπί με 66-53, ενώ ο Ίκαρος πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα απέναντι στο Ηράκλειο, φτάνοντας μετά από καιρό στο θετικό αποτέλεσμα με 73-71.

Ο ΕΦΑΟΖ έκανε την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, επικρατώντας μέσα στην έδρα της Δάφνης με 75-77, ενώ ο Διαγόρας έκανε σπουδαίο βήμα ανόδου, επικρατώντας στα Σεπόλια του Τρίτωνα με 74-72.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Ιπποκράτης Κω – Παγκράτι 85-72
ΑΕΝΚ – ΚΑΟΚ 82-67
Πανερυθραϊκός – Πρωτέας Βούλας 67-72
Πανελευσινιακός – Κορωπί 66-53
Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Ηράκλειο 73-71
Δάφνη Δαφνίου – ΕΦΑΟΖ 75-77
Τρίτων – Διαγόρας 72-74
Ιωνικός – Μανδραϊκός 104-85

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 67-72
Δεκάλεπτα: 15-26, 25-45, 49-56, 67-72
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Χρηστίδης
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Στεργίου, Καλλιανιώτης 10 (3), Δερμιτζάκης 3 (1), Τσακίρης 10, Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 12 (2), Λέπουρης, Αντωνίου, Μακρόπουλος 18, Σταθόπουλος 5 (1), Καλούδας.
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Μπάλας, Αγγελόπουλος 4, Αθηνιώτης 4, Αυγενικός 8, Τοπάλης 26 (2), Βαρδαβάς 4, Ματαλιωτάκης 14, Μόρφης 12 (1).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΚΟΡΩΠΙ 73-71
Δεκάλεπτα: 20-14, 38-25, 54-41, 73-71
Διαιτητές : Ζακεστίδης-Τσολάκος
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης) : Αβραμίδης 12 (2), Νικολακόπουλος 5 (1), Κελαϊδής 10 (2), Ηλιάδης 4, Ζούμπος 20 (5/5 τριπ.), Τζιάλας 12, Στέφος 1, Δούκας 4, Μαντζιώρης 5 (1).
Κορωπί (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 11 (3), Γκοντόπουλος, Σερέτης 2, Αγόρης 18 (5), Σιμιτζής 9 (3), Σπανός 14 (1), Μαλτέσιος 17, Πετς.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΓΣ  ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΜΑΝΔΡΑΣ 104-85
Δεκάλεπτα: 24-22, 46-40, 77-55, 104-85
Διαιτητές : Μαγκουνής-Τεφτίκης Σ.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης) : Βασιλόπουλος Θοδ., Κοντραφούρης, Κουντουράς 11(2), Καράμπουλας 21(1),Βουγιούκας 10, Πετροδημόπουλος 10, Κατράνης ,Βασιλόπουλος 24 (4 τριπ.,12 ασ.) , Κανονίδης 18 (1) , Κατούφας 6 , Παπαδόπουλος 3 (1), Παλαιοχωρίτης.
ΓΣ Νικηφόρος Μάνδρας (Μπεκές): Τζιβελέκας 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος 22 (1) , Παπαπέτρος , Ψυλέας 16 (2) Καραμπάτσος 12 (2) , Βαφειάς 6 (2), Μουστόπουλος 6 , Γκαϊτάσοφ 8 (1), Κωτσόπουλος.

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 73-71
Δεκάλεπτα: 32-19, 40-39, 61-48, 73-71
Διαιτητές: Μαντήλας-Ασημακάκη
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Μάνος): Πασπαλάς, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 3 (1), Γραμματικός 31 (6), Βούζας 22 (4), Λάβαρης 1, Δορκοφίκης 6, Ζούκας 5, Σπυρόπουλος 2.
Ηράκλειο (Μακράκης): Γουμενάκης, Σταμπουλής 29 (3), Μποχωρίδης 7, Πετράκης 15 (3), Λιανός 11 (1), Πρωτογεράκης, Χάλαρης, Παπαδάκης 1, Λάκκας 6.

Η Βαθμολογία (σε 12 αγώνες) :

1.Ιωνικός Νικαίας 22 (11-0)
2.Πανερυθραϊκός 18 (7-4)
3.Διαγόρας Δρυπιδέων 17 (6-5)
4.Τρίτωνας 17 (6-5)
5.Ηράκλειο 17 (6-5)
6.Ιπποκράτης Κω 17 (6-5)
7.ΕΦΑΟΖ 17 (6-5)
8.ΚΑΟ Κορίνθου 16 (5-6)
9.Δάφνη Δαφνίου 16 (5-6)
10.Παγκράτι 16 (5-6)
11.Μανδραϊκός 16 (5-6)
12.Πανελευσινιακός 16 (5-6)
13.Πρωτέας Βούλας 16 (5-6)
14.Νέα Κηφισιά 16 (5-6)
15.Κορωπί 14 (3-8)
16.Ίκαρος Νέας Σμύρνης 13 (2-9)

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 7/1):

ΚΑΟΚ – Ιπποκράτης Κω
Πρωτέας Βούλας – Ν. Κηφισιά
Πανερυθραϊκός – Πανελευσινιακός
Παγκράτι – Ικαρος Ν. Σμύρνης
Ηράκλειο – Ιωνικός Νικαίας
Μανδραϊκός – Δάφνη Δαφνίου
ΕΦΑΟΖ – Τρίτων
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Κορωπί

περισσότερα σε λίγο…