Ο ΑΟΠΦ με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πορφύρα με 82-80 και να παραμείνει έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 16 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου αγωνίστηκε δίχως τον Βαϊδάκη και με 2′ να απομένουν για τη λήξη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 77-80, ωστόσο ένα καλάθι του Πρόγκα στα 27.7” πριν από το φινάλε του έδωσε το προβάδισμα (81-80), με τον Τσελεμπή να διαμορφώνει το τελικό 82-80.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

ΑΟΠ Φαλήρου – Πορφύρας ΑΟΦ 82-80

Αστέρας Αγίου Δημητρίου – Ερμής Περάματος 62-68

Γλυφάδα ΕΣ – Καλλιθέας ΑΕ 59-74

ΔΑΣ Δραπετσώνας – ΑΟΝ Αργυρούπολης 79-52

Ίκαρος Καλλιθέας ΑΕ – Ευρυάλη ΑΓΟΓ 77-79

Τραχώνων Αλίμου ΑΕ – Μίλων ΑΟΝΣ 64-71

Πειραϊκός Σύνδεσμος – Ελευθερία Μοσχάτου 37-59


Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟΠΦ – Πορφύρας 82-80
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Κιουλάφας, Γεωργόπουλος.
Δεκάλεπτα: 28-23, 47-48, 69-66, 82-80
ΑΟΠΦ (Παπαδάτος, Καμαριώτης): Τσελεμπής 15(2), Πρόγκας 21, Κοκαλιάς 4, Τσορμπατζίογλου 14(4), Τσιπίδης 4, Καράμπελας 2, Δορκοφίκης 7, Μελισσουργός 3, Κέκκης, Καψαρίδης 12(1).
Πορφύρας (Λειβάδης): Οικονόμου 3(1), Γουρδομιχάλης 3, Γιαννόπουλος 20(3), Παπαδάκης 2, Φωτόπουλος 15(2), Καλαμαράς 11(2), Παπατσουλιάς, Λιαδής 2, Σκάνδαλος 24.

ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 77-79
Διαιτητές : Καραβίτης Βλάσσης , Σιμά
Δεκάλεπτα : 24-17, 45-34, 64-59, 77-79
ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παύλος , Κεφαλίδης): Χριστοφίδης , Πετρίδης 12, Σταθόπουλος 14, Καρκατσούλης , Λαμπρόπουλος 14(2),Βαθρακοκοίλης 26(3), Τζαγκαράκης 2, Γονίδης , Περσίδης 5, Σταύρος.4
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ (Τασιόπουλος Παπαευθυμίου): Μπατής , Τσακναρίδης 3, Ζαβιτσάνο, Εμμανουηλίδης 24(5), Κακαβάς 4, Κατσαγάνης 17, Ψυχογιός 11(3), Μαγγανάς , Τσιγγενόπουλος 10(2), Μπούτος 10

ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ – AE KAΛΛΙΘΕΑΣ 59-74
Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Ιορδανίδης , Χρόνης
Δεκάλεπτα : 19-21, 38-36, 47-52, 59-74
ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ (Καψιμαλης,Παλτζογλου): Τάγκαλος 11, Γιοβάς 1, ΓκιουρτζίδηςΣ. 9, Γκιουρτζίδης Ε 3(1), Χαριτωνίδης , Παρασκευάς 6, Θεοχάρης 9, Κουτσολιάκος 11, Αλβέρτης 9(3)
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Καβάσιλας) : Κιoύσης 15(3) , Σμυρνής 6(1) , Λάμπρου 7, Τσελεπίδης 4 , Μούστα 11, Σάννης , Παπαζαφειρόπουλος 2 , Κολιούλης 3(1) , Τσιμπούκης Π. 12(1) , Καραγιώργης 5(1) , Τσιμπούκης Σ. 9

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ – ΑΟΝΑ 79-52
Διαιτητές : Γαρίνη , Μέλης , Πέππας Γ.
Δεκάλεπτα : 19-17, 44-29, 64-46, 79-52
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης Παππάς): Μπουλαντζάς , Αρμανίδης 17(2) , Πιστιόλης , Καρελλάς 6 , Κατσούρης Β. , Τριανταφυλλίδης 21(1), Κατσούρης Γ. 20 , Πεζιρκιανίδης 9(1), Ναυπλιώτης 3(1) , Λιούλης 3(1), Παπαγεωργίου , Μωυσίδης
ΑΟΝΑ (Διαμαντόπουλος, Πέρρος) : Λουπάσης 2, Ντουλές ,Χατζηρόδος 1, Αγγλόπουλος 8, Βαρδαβάς 11, Λουζιώτης , Αδράμης 2, Αρκουμάνης 3(1), Χάλαρης 19(5), Μπατράς, Ψάλτου, Φέρτης 6

ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ- ΜΙΛΩΝΑΣ 64-71
Διαιτητές : Τζίμης , Παπαγεωργίου Καρτύκας
Δεκάλεπτα : 22-17, 36-29, 51-48, 64-71
ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ (Χαριτάτος, Φαραώ): Μαντζούρος 10, Πλατής 11(2), Γκίκας 11(3) , Παπαδημητρακόπουλος 10, Καπέτσης 4 , Καδδάς 13(1) , Ξυνογαλάς 3(1), Ρούσσος , Κούτρας , Κίτσιος 2
ΜΙΛΩΝΑΣ (Αποσκίτης , Μητρόπουλος): Ανδρεόπουλος 2, Ψυλέας 20(2), Μπελίτσης 6, Καραγιαννίδης 9, Ζούκας 8, Παπανικολόπουλος 6 (1), Σφυρής 2, Γαλάνης 3(1) , Ραλλάκης 3(1), Μαυροειδής 12

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. 37-59
Διαιτητές : Αναστασίου , Νικολοπούλου, Γερουλάνος
Δεκάλεπτα : 06-15 , 17-31 , 28-44 , 37-59
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ( Ποτόσογλου, Ποτόσογλου ): Μουστάκας 10 (1), Μπαλτσαβιάς, Θεοφανίδης 2, Γαλάνης 4, Τσαούρδας 5 (1), Παπαδόπουλος, Οουντίντζο 11, Μπεζαντάκος 3, Αποστόλου 2.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. ( Σίμος, Δολιανίτης ): Γιαμπάνης 11 (12 ριμπ), Σαγρής 5, Παυλιάς 5 (1), Δέλλιος 12 (1)(12 ριμπ), Δενδρινός 1, Μηνάς, Ζαρκαδούλας 10 (2), Λύτρας, Νικολαϊδης, Κρεμαστούλης 4, Γιαννόπουλος 11 (3), Ζενέλι .

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. –ΠΕΡΑΜΑ 62-68
Διαιτητές : Γεράνιος , Κηπώσης , Μπιτέρνας
Δεκάλεπτα : 17-21, 33-38, 50-53, 62-68
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Κάσσης, Κεραμειδάς): Συριανός 1, Φωστέρης 22(4), Ακρίβος 10, Κασσάνος , Γουρνάς 8,Κουκουβάκης 2, Δούβος 10 , Σμυρλής , Μαρόπουλος 4, Χάϊδος 5(1) , Δογρανλής
ΠΕΡΑΜΑ ( Καλόσακας, Πασαγιάννης ): Μπαμπούνης , Τασόπουλος 14, Κουντούρης 8, Τζαγκαράκης 9, Πέττας 5(1), Φιλίππου 2, Αρώνης 20(2), Τράμπαρης 8 (1), Ιωάννου 2

Η βαθμολογία:

1 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ 31

2 ΜΙΛΩΝ ΑΟΝΣ 30

3 ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΟΦ 27

4 ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΓΟΓ 27

5 ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 26

6 ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ 25

7 ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΑΕ 25

8 ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 24

9 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ 24

10 ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 21

11 ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 21

12 ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ 20

13 ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 19

14 ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ 16

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (17η, 4/2):

Ερμής Περάματατος – Γλυφάδα ΕΣ

Καλλιθέας ΑΕ – ΔΑΣ Δραπετσώνας

ΑΟΝ Αργυρούπολης – Ίκαρος Καλλιθέας ΑΕ

Ευρυάλη ΑΓΟΓ – Τραχώνων Αλίμου ΑΕ

Μίλων ΑΟΝΣ – ΑΟΠ Φαλήρου

Ελευθερία Μοσχάτου ΑΟ – Πορφύρας ΑΟΦ

Πειραϊκός Σύνδεσμος – Αστέρας Αγίου Δημητρίου