Για την 13η αγωνιστική της Α2, η Καρδίτσα (χωρίς τον Μπουρούση ξανά) νίκησε και το Ψυχικό εντός έδρας με 68-53 και συνεχίζει τον καλπασμό της στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ «χρωστά» και τρία παιχνίδια. Πρώτος σκόρερ των αήττητων Θεσσαλών (10-0) ο Γράβας με 17 πόντους.

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, ο Τρίτων νίκησε στο Χαϊδάρι 87-67 τη Δάφνη Δαφνίου με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να κάνει «όργια» έχοντας 37 πόντους με 7/12 τρίποντα και 15 ριμπάουντ!

Ο Φίλιππος Βέροιας συνέτριψε τον Οίακα Ναυπλίου με 105-63, Χαρίλαος Τρικούπης πέρασε από το ΜΕΤΣ, επικρατώντας του Παγκρατίου με 76-68, ο Κόροιβος επικράτησε στην Αμαλιάδα 73-58 του Αμύντα, ενώ το Αγρίνιο επιβλήθηκε εντός της Καβάλας με 70-60.

Τα αποτελέσματα:

Καρδίτσα-Ψυχικό 68-53

Κόροιβος Αμαλιάδας-Αμύντας 73-58

Παγκράτι-Χαρίλαος Τρικούπης 68-76

Φίλιππος Βέροιας-Οίαξ Ναυπλίου 105-63

Δάφνη Δαφνίου-Τρίτων 67-87

Αγρίνιο-Καβάλα 70-60

Πανερυθραϊκός-Ελευθερούπολη (αναβολή)

Ρεπό: Μαρούσι

Τα φύλλα αγώνα:

Καρδίτσα-Ψυχικό 68-53

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Λόρτος-Χατζημπαλίδης (Μανάσης)
Δεκάλεπτα: 19-11, 37-32, 53-41, 68-53
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 17 (1), Τσιλούλης 9 (1), Καρράς 6, Κακλαμάνος, Σπυριδονίδης 5 (1τρ., 4ασ., 3κλ.), Χάλαρης 6 (7ρ.), Ντράσκοβιτς 11 (15ρ.), Τσούκας 2, Αλεξιάδης 2, Βεργίνης 7 (1), Πεφάνης 3.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2τρ., 5ασ.), Κουφόπουλος 5 (1), Παπανικολάου 3, Πολυτάρχου 10 (1τρ., 7ρ.), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Ουλβίντας 2 (7ρ.), Αθανασούλας 6, Αναγνωστόπουλος 4, Ιορδάνου 7.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Αμύντας 73-58
Διαιτητές: Αναστόπουλος-Λιότσιος-Μαρινάκης (Παπαδόπουλος Γ.)
Δεκάλεπτα: 22-16, 39-26, 50-42, 73-58
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9, Μίτροβιτς 14 (3), Κινηνής, Ναούμης 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 15 (1), Μιχαλούτσος 11 (2), Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 2, Νάνος.
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 13 (4), Ζούπας 7 (1), Τοπάλι 2, Σιούντρης, Γκρέκας 6 (1), Βαρδιάνος, Γκάτζο 11 (1), Μπέλη, Βύρλας 12, Κανονίδης 7.

Αγρίνιο-Καβάλα 70-60
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κανελλόπουλος-Μακρόπουλος (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 15-17, 32-34, 52-49, 70-60
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Νικολαΐδης 12 (3), Βακουφτσής 11 (2), Τσρνιτς 10 (1), Τσούκας, Μήτσου 6 (1), Κυριλής 4, Μπάλος 7 (1), Κουρουπάκης 10, Γκάτζιος 10 (2).
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 21 (4), Μπρουκς, Αμπατζάς 15 (3), Ζαρκαδούλας 8 (2), Ράπτης 7, Δρόσος 6, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 3.

Παγκράτι-Χαρίλαος Τρικούπης 68-76

Διαιτητές: Μάνος-Ασλανίδης-Σκανδαλάκης (Παυλόπουλος)
Δεκάλεπτα: 8-26, 26-46, 49-62, 68-76
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 20 (3), Ζαραϊδώνης 5 (1), Ταταράκης 2, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 17 (1), Τσουργιάννης 6 (2), Δαμιανός, Τζουγκαράκης 16.
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 10 (2), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 7 (1), Παπαδιονυσίου 9 (1), Αγγέλου 14 (2), Λιάπης 9 (1), Λεγκίκας 7 (2), Τσαπατώρης, Αλίχοντζιτς 20.

Φίλιππος Βέροιας-Οίαξ Ναυπλίου 105-63

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τσιαπλής-Εκίζογλου (Παπαδόπουλος Θ.)
Δεκάλεπτα: 23-12, 56-29, 82-46, 105-63
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι 2, Ντόβας, Ελευθεριάδης 20 (2), Πουλιανίτης 20 (1), Παραπούρας 10 (1), Ντρεκάλοβιτς 17 (1), Ιατρίδης 18 (2), Πιλκούδης 4, Γαρέζος 14 (2).
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 16 (4), Τσάκος 4, Σκλήκας 2, Τουρλής 4, Μαργέλης 6, Χάχαλος 8, Μερμίγκης 17, Λιάκος 6.

Δάφνη Δαφνίου-Τρίτων 67-87

Διαιτητές: Στρέμπας-Σπυρόπουλος-Αντωνιάδης (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 20-22, 44-44, 56-62, 67-87
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 14 (2), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 16, Μπήλιος 21 (2), Κυρίμης 1, Ρερρές 4, Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης 2, Γιαννόπουλος 4, Κολτσίδας, Σταϊκόπουλος, Σούμαν 5 (1).
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 5 (1), Μανοΐλοβιτς 8, Αντωνάκης 5 (1), Τσόχλας 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Παπαδημητρίου 5, Μαυροκεφαλίδης 37 (7), Δρίτσας, Μελισσαράτος 7, Δημάκος 12 (2).

Η βαθμολογία:

Τρίτων 23 (10-3)
Κόροιβος Αμαλιάδας 21 (8-5)
Καρδίτσα 20 (10-0)
Ψυχικό 20 (8-4)
Μαρούσι 19 (7-5)
Ελευθερούπολη 18 (8-2)
Χαρίλαος Τρικούπης 18 (6-6)
Αμύντας 18 (6-6)
Πανερυθραϊκός 17 (6-5)
Καβάλα 17 (6-5)
Φίλιππος Βέροιας 17 (5-7)
Αγρίνιο 16 (4-8)
Παγκράτι 16 (4-8)
Δάφνη Δαφνίου 12 (0-12)
Οίαξ Ναυπλίου 12 (0-12)

Επόμενη αγωνιστική (14η, 29/1):
Αμύντας-Καρδίτσα
Ψυχικό-Αγρίνιο
Καβάλα-Πανερυθραϊκός
Ελευθερούπολη-Παγκράτι
Χαρίλαος Τρικούπης-Φίλιππος Βέροιας
Οίαξ Ναυπλίου-Δάφνη Δαφνίου
Τρίτων-Μαρούσι

Ρεπό: Κόροιβος Αμαλιάδας

Σχετικά άρθρα