Μετά από πεντάμηνη απραξία η Α2 Ανδρών επέστρεψε με την 6η αγωνιστική που είχε πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Το Μαρούσι γνώρισε την πρώτη του ήττα και μάλιστα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, από το Ψυχικό με 69-62. Θύμα έκπληξης έπεσε και η Καρδίτσα που έχασε από τον Τρίτωνα με 91-85 στου Στρέφη.

Το πιο εύκολο απόγευμα είχε ο Απόλλων Πάτρας, που συνέτριψε με 97-82 την Ελευθερούπολη στην Περιβόλα και «σκαρφάλωσε» στο 4-1, αλλά και ο Πανερυθραϊκός που νίκησε εκτός έδρας τον Αμύντα με 73-58..

Η Δάφνη Δαφνίου, που δεν είχε νίκη μέχρι τη διακοπή (0-4), επικράτησε 72-69 του Φιλίππου Βέροιας με τρίποντο του Ζαραϊδώνη λίγο πριν από το τέλος.

Υπενθυμίζεται πως θα διεξαχθούν κανονικά οι εναπομείναντες αγώνες του πρώτου γύρου (ως την 15η αγωνιστική δηλαδή) και κατόπιν οι οκτώ πρώτες ομάδες της κατάταξης θα παίξουν έναν επιπλέον γύρο (επτά ματς έκαστη). Ο πρώτος θα ανέβει απευθείας στην Α1 και από τις θέσεις 2-5 θα παίξουν playoffs για το δεύτερο εισιτήριο ανόδου. Υποβιβασμός δεν υπάρχει, ενώ οι Αγρίνιο και Κόροιβος Αμαλιάδας αποφάσισαν να μην κατέβουν στο restart χωρίς όμως να έχουν κυρώσεις.

Τα αποτελέσματα:
Σάββατο 3 Απριλίου
Δάφνη Δαφνίου-Φίλιππος Βέροιας 72-69
Απόλλων Πάτρας-Ελευθερούπολη 97-82
Τρίτων-Καρδίτσα 91-85
Μαρούσι-Ψυχικό 62-69
Αμύντας-Πανερυθραϊκός 58-73

Τρίτη 6 Απριλίου
Καβάλα-Παγκράτι 17:00

Τα φύλλα αγώνα:

Δάφνη Δαφνίου-Φίλιππος Βέροιας 72-69
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Ρίζος-Νάστος (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 13-15, 34-30, 48-51, 72-69
Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 16 (1), Μαλέλης 12 (2), Καννάς 2, Καραΐσκος 2, Σούμαν 2, Τσορμπατζόγλου 2, Τζουγκαράκης 8, Μπήλιος, Μπέμπης 8 (2), Ζαραϊδώνης 12 (1), Στεφανίδης 8 (1).
Φίλιππος Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Ντόβας 15 (3), Ελευθεριάδης 20 (1), Κοθράς 12 (1), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 11, Πιλκούδης 5, Καραγεωργίου 1.

Απόλλων Πάτρας-Ελευθερούπολη 97-82
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Ραχιώτης (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 79-59, 97-82
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 15 (3), Νιφόρας, Αγγέλου 12 (2), Ζούμπος 15 (2), Πουλιανίτης 21 (1), Διαμαντάκος 11, Μολφέτας 14 (2), Φραγκοπαναγιώτης, Μπαζίνας 4 (1), Κογιώνης, Κανελλάκης, Αντωνάκης 5 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 11 (1), Τσουμάνης 13 (1), Ράπτης 17, Σταμπουλής 1, Ερμείδης, Δημάκος 26 (3), Χάλαρης 8, Νίκου 6 (2).

Τρίτων-Καρδίτσα 91-85
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Τσακαλογιάννης-Μαρινάκης (Γολεγού)
Δεκάλεπτα: 21-19, 44-39, 69-65, 91-85
Τρίτων (Μιχελάκος): Καφέζας 12 (2), Ντούσιας, Θεοδώρου 9 (2), Κόκκαλης 33 (4), Σταθόπουλος, Μάντζαρης 18 (2), Παπαδημητρίου 12 (2), Νάνος 4 (1), Πράπας 3 (1), Σαρλής.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 20 (3), Αμβράζης 21, Καρράς 6, Μακρής, Κακλαμάνος 18 (2), Βαβάτσικος 7 (1), Καλλές 11, Τσούκας 2, Μόσορας, Τσούμας.

Μαρούσι-Ψυχικό 62-69
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Καλογερόπουλος Φ.-Μηλαπίδης (Τηγάνης)
Δεκάλεπτα: 17-14, 37-39, 52-52, 62-69
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 6, Στασινός 21 (3), Παπαγιάννης, Σουρλής 2, Κανέλλης, Χατζηδάκης 2, Πλουτέτσκι 3 (1), Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 9 (1), Δούκας, Γκαγκαλούδης 19 (3).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 7 (1), Δελίδης 9 (3), Τσούτσος, Μιλεντίγεβιτς 3, Τσουργιάννης 4, Καραχάλιος 4, Μαστόρος 9, Κυρίτσης 26 (3), Μαρίνος, Ιορδάνου 7 (1).

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 58-73
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Στρέμπας-Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-18, 35-39, 47-60, 58-73
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 1, Τοπάλι 5, Σιούντρης, Οικονόμου 7 (1), Βαρδιάνος, Σάλεχ 16 (2), Κουκουνιάς 6, Γιούση 4, Μπέλη, Τάγαρης 4, Κανονίδης 15 (2).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 15 (2), Καλλιανιώτης 3 (1), Ντουζίδης 5, Βουγιούκας 5, Σκάνδαλος 2, Καμπουρίδης 9 (3), Στάθης 6, Αθανασούλας 11 (2), Κατσογιάννης, Φιλιππάκος 17.

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες):

1. Παγκράτι* (4-1) 9
2. Απόλλωνας Πατρών* (4-1) 9
3. Ελευθερούπολη* (3-2) 8
4. Καρδίτσα* (3-2) 8
5. Ολυμπιακός** (3-1) 7
6. Μαρούσι** (3-1) 7
7. Τρίτωνας** (2-2) 6
8. Οίακας Ναυπλίου* (2-2) 6
9. Ψυχικό*** (2-1) 5
10. Δάφνη Δαφνίου* (1-4) 5
11. Καβάλα* (0-5) 5
12. Πανερυθραϊκός*** (1-2) 4
13. Αμύντας*** (0-3) 3
14. Φίλιππος Βέροιας***** (0-1) 1

Επόμενη αγωνιστική (7η, 10/4)
Φίλιππος Βέροιας-Ολυμπιακός
Παγκράτι-Απόλλων Πάτρας
Ελευθερούπολη-Τρίτων
Καρδίτσα-Οίαξ Ναυπλίου
Πανερυθραϊκός-Δάφνη Δαφνίου
Ψυχικό-Αμύντας

Sport-fm

Σχετικά άρθρα