Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 80-67 την Μπάγερν Μονάχου για την 31η αγωνιστική της Euroleague στο κλειστό του ΟΑΚΑ όντας αισθητά βελτιωμένος συγκριτικά με την αποκαρδιωτική εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον Ολυμπιακό.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +7 για τους «πράσινους» (42-35), που στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (53-40), αλλά έβγαλαν αντίδραση οι Γερμανοί και μείωσαν σε 55-52.

Στην τελευταία περίοδο το 65-64 σχεδόν 5 λεπτά πριν το φινάλε προμήνυε μάχη μέχρις εσχάτων, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη με σωστές επιλογές έτρεξαν σερί 15-1 (80-65) και πήραν τελικά την έβδομη φετινή τους νίκη στη διοργάνωση (στο 7-17 το ρεκόρ τους).

Μέικον (18 πόντοι), Γουάιτ (16π.), Σαντ Ρος (15π.) και Νέντοβιτς (14π.) ήταν σε εξαιρετική βραδιά, στο 12-11 οι Βαυαροί που είχαν πρώτο σκόρερ τον Χίλιαρντ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 18 (4), Παπαγιάννης 8, Κασελάκης 2, Γουάιτ 16 (2), Νέντοβιτς 14 (2), Χουγκάζ, Έβανς 2, Μαντζούκας 5 (1), Σαντ Ρος 15 (1).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Τόμας 12 (2), Χάντερ 2, Γιάραμαζ 8, Λούτσιτς 4, Τζορτζ, Ομπστ, Τσίπσερ, Ρούμπιτ 13 (1), Σίσκο 5 (1), Χίλιαρντ 15 (3), Ραντόσεβιτς 8 (2).