Στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζει να βρίσκεται ο ΠΑΣ Γιάννινα που απέδρασε από τον Εύοσμο, κερδίζοντας με ανατροπή τον Αία.

Στο ημίχρονο η ομάδα της Ηπείρου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 42-38, ενώ στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα με 59-57.

Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου, ωστόσο, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο δ’ δεκάλεπτο και πανηγύρισαν την 9η εκτός έδρας νίκη.

Τα αποτελέσματα (20ή αγωνιστική):

Έσπερος Λαμίας-Κομοτηνή 78-86 (68-68 κ.αγ)
Καβάλα-Φάρσαλα 71-59
Γέφυρα-Ευκαρπία 88-73
Δόξα Λευκάδας-Ερμής Λαγκαδά 73-55
Πρωτέας Γρεβενών-Μαχητές Πεύκων 58-74
ΧΑΝΘ-Στρατώνι 100-62
Πολύγυρος-ΚΑΟ Χαλκιδικής 74-47
Αίας Ευόσμου-ΠΑΣ Γιάννινα 69-74

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 58-74
Τα δεκάλεπτα: 6-18, 30-39, 39-53, 58-74
Διαιτητές: Ντόγκας-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζιουβάρας, Σισμάνης 5(1), Μαλούτας 14(1), Μιχαηλίδης 8(2), Βλάχος 13(1), Μπέσας 1, Συλλάκος, Τακίδης 2, Μαλλιούρας, Μακρής 7, Πεχλιβανίδης 1, Κλωνάρας 7
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 9(1), Χατζηκυριακίδης 16(4), Γεωργίου 5(1), Κουντουράτζογλου 4, Μαυρίδης 2, Ζιάκας 5(1), Κλωνάρας 6, Μπάρτζης, Σικαλίδης 13(1), Βαιντερλής 2, Μητσάκης 10(3), Λαζάρου 2.

ΧΑΝΘ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 100-62
Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-31, 82-47, 100-62
Διαιτητές: Φακίτσας-Κοντογιάννης-Χατζημπαλίδης
ΧΑΝΘ (Νικολαϊδης): Στεφανίδης 25 (5), Απαζίδης 20 (2), Θεοδωρίδης 12 (4), Μπαλάσκας 17 (5), Ιωαννίδης, Κουτουξίδης 7 (1), Καραγεωργίου 8, Τσιριλάκης 4, Λογοθέτης 7, Μαργαριτόπουλος, Μερμήγκης
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς, Χαλάτσης 4, Μπαρζού 8, Κυριλής 4, Καραδήμας 5, Φώτογλου 7 (1), Σαμαράς 7 (2), Δασκαλόπουλος 18, Κασούρας 6, Κατάνος 3.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 74-47
Τα δεκάλεπτα: 14-5, 40-27, 62-36, 74-47
Διαιτητές: Γραικός-Πράττος-Κολοκυθάς
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 2, Πιπιλιάρης 15, Ντιδσλής 12, Δεληγκάρης 2, Βλάχος 5(1), Παπαθανασίου 7, Νικολόπουλος 5(1), Νουκάρης 5(1), Στόικος, Αμούτζιας 9(2), Αλεξιάδης 13(2), Χλιάπας 1.
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 2, Σμυρλής 11(3), Φιλοξενίδης Κ 9(2), Βρασταμινός 1, Φιλοξενίδης Ι 3, Τύπος 4(1), Χαρταβέλας 3, Γεωργίου 4, Λάσκαρης, Ζάχαρης, Κανάκογλου 3, Βλαγκόγιας 7.

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ -ΕΥΚΑΡΠΙΑ 88-73

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 45-39, 70-59, 88-73
Διαιτητές: Λόρτος-Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι.
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπεριδης): Μπέγας 10(2), Ματενίδης 1, Μάρτζος 17(2), Αποστολίδης 12(2), Τζουβάρας 2, Ονάσογλου 21(3), Τσακαλέρης, Κότσανος 10, Παπαδόπουλος 8(2), Κολοκοτρώνης 7(2).
Ευκαρπία ΠΣ (Νίκου): Τουλουπης 8(2), Χατζημιχαηλιδης 3(1), Χολέβας 18, Ουλουσιδης 1, Απιδοπουλος 4, Πλεξίδας 14(3), Χαντζίδης 4, Γκαβέζος 10(1), Κοσμίδης 5(1), Βαρίτης 6(2), Χατζόπουλος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ- ΚΟΜΟΤΗΝΗ 78-86 (68-68 κ.α.)

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 29-35, 42-56, 68-68 (κ.αγ),78-86
Διαιτητές: Παγώνης-Καλογερόπουλος Ε.-Μπούγλος Π.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 6, Στογιάνοβιτς 10 (1), Ρουμελιώτης 15 (4), Τσιμίδης 28, Παπανικολάου 2, Φίγκας 12 (1), Γκιρίτσης 2, Δάχρετζης 3
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Κουτσοβασιλης 16 (4), Μαγουλάς 11, Παπανδρεοπουλος, Σπέντζος 10 (2), Χαλήλ 4, Σταυριανοπουλος 5 (1), Λεπτοκαρυδης 14 (1), Μαστροδημητρης, Παλάσκας 10 (2), Λεχούδης 16 (2).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 73-55
Τα δεκάλεπτα: 25-24, 33-32, 54-45, 73-55
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Κατωτικίδης-Παπανικολάου
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Αναγνωστόπουλος Χ 2, Βακουφτσής 7. Αργυρός 11(3), Τσιαβές 7, Βαγενάς 19(3), Χρύσης 4, Αναγνωστόπουλος Γ. 19(1), Βάνης, Σταματέλος 2, Μακρόπουλος 2
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 5, Αποστολίδης 9(3), Μάρουσιτς 13(1), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 3(1), Σιώπης 4 Παρίτσης 12(1), Μπακάλης. Θεοδωρίδης 9, Χριστοδούλου.

ΚΑΒΑΛΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ 71-59
Τα δεκάλεπτα: 23-10, 43-29, 53-39, 71-59
Διαιτητές: Σιταρίδης-Τζιοπάνος Γ.-Τσάνταλη
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 6(2), Παντόπουλος 4, Αμπαράς 9(2), Λαμπρόπουλος 33(5), Αδαμόπουλος 4, Ζώτος 5, Αθανασιάδης 3(1), Πιεβάλιτσα 2, Σαββίδης, Τεπετίδης 5(1)
Φάρσαλα (Ρίζος-Παπαχρήστου): Καλτσούνας, Παπαχρήστου 16(2), Τσούμας 2, Βρεττάς 5, Πεταλωτής 6, Μουλάς 10(1), Τσούκας 6, Δέσπος 14.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 69-74
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 42-38, 59-57, 69-74
Διαιτητές: Δημάδης-Ντούρας-Μπακάλης
Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος): Γαϊτανίδης, Μπρουκς 5 (1), Λαζαρίδης, Πετανίδης, Πουλιανίτης 15 (3), Νησιώτης 11 (1), Ζώτος 17 (1), Σεκαδάκης, Νέσσης 11 (1), Καπινιάρης 8 (1), Στόλης 2
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας 6 (2), Ντόβας 19 (4), Μαυρογιάννης 15 (2), Καραγκιολίδης 3 (1), Ναούμης 6 (2), Μάντσιος 6, Πάτρας 12, Κωστούλας 12, Μάντζιος Π., Τσίρμπας

Βαθμολογία (σε 20 αγώνες):

1.ΠΑΣ Γιάννινα (18-2) 38
2.Δόξα Λευκάδας (15-5) 35
————————-
3.ΕΚ Καβάλας (15-5) 35
4.ΚΣ Γέφυρας (13-7) 33
5.Ερμής Λαγκαδά (12-8) 32
6.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (11-9) 31
7.ΠΣ Ευκαρπίας (11-9) 31
8.ΓΣ Φαρσάλων (10-10) 30
9.Πρωτέας Γρεβενών (9-11) 29
10.Αίας Ευόσμου (9-11) 29
11.ΓΑΣ Κομοτηνής (8-12) 28
12.ΧΑΝΘ (8-12) 28
————————-
13.ΑΟ Πολυγύρου (8-12) 28
14.Εσπερος Λαμίας (7-13) 27
15.Στρατώνι (5-15) 25
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (1-19) 20

* Ο ΚΑΟΧ έχει -1 βαθμό από την περσινή σεζόν.

Επόμενη αγωνιστική (21η, 8/3):

Ευκαρπία – Δόξα Λευκάδας
Ερμής Λαγκαδά – Πρωτέας Γρεβενών
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – ΧΑΝΘ
Στρατώνι – Αίας Ευόσμου
ΠΑΣ Γιάννινα – Πολύγυρος
Φάρσαλα – Πευκοχώρι
ΓΑΣ Κομοτηνή – Γέφυρα
Καβάλα – Έσπερος Λαμίας

Σχετικά άρθρα