Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση και έχοντας κορυφαίο τον Κέβιν Πάνγκος (19π., 4/6 τρίπ., 9 ασ.), η Ζενίτ έσπασε το πλεονέκτημα έδρας της Μπαρτσελόνα, νικώντας την μέσα στη Βαρκελώνη με 74-76 και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στο Final-4 του Βερολίνου!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-48, έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 13-27 στη δεύτερη περίοδο!

Σε αυτό το διάστημα ο Κέβιν Πάνγκος ήταν καθοριστικός, κλείνοντας το ημίχρονο με 14 πόντους (1/1 βολή, 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα), 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ κόντρα στην πρώην ομάδα του!

Το καλύτερο όμως το κρατούσε για το τέλος ο Πάνγκος, αφού με δικό του τρίποντο και δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη την ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76