Ο Ηρακλής ήταν σαφώς ανώτερος κόντρα στην ΑΕΚ για την 10η αγωνιστική της Basket League επικρατώντας με 86-74. Οι «μπλε» κουβαλάνε ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών στην βαθμολογία και κάθε νίκη είναι χρυσάφι στην προσπάθεια τους για την σωτηρία στην μεγάλη κατηγορία. Με αυτήν την νίκη έφτασαν του 7 βαθμούς όντας ακόμα τελευταίοι.

Στο 5-5 και 4η η ΑΕΚ. Ξεχώρισε ο Σκορδίλης για τους νικητές που πέτυχε 21 πόντους. Άσχημος τραυματισμός για τον Μπάιαν Ανγκόλα της ΑΕΚ στο 18′, ο οποίος έχει εσωτερική αιμορραγία!

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες. Ο «Γηραιός» είχε 15/20 δίποντα στο ημίχρονο, ενώ στο ίδιο χρονικό διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 τρίποντα, με το σκορ της ανάπαυλας να είναι το 42-45.

Στο δεύτερο μέρος ένα ξέσπασμα του Αγραβάνη και του Τέιλορ ήταν αρκετό για να περάσουν μπροστά στην 3η περίοδο με 69-62 έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7. Στην τέταρτη περίοδο ο Ηρακλής διεύρυνε το προβάδισμά του φτάνοντας ακόμα και στο +14 (82-68), φτάνοντας εύκολα στην δεύτερη εφετινή νίκη του σε 10 αγώνες (2-6).

Τα δεκάλεπτα:
22-27, 42-45, 69-62, 86-74

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας):
Σταμάτης, Γκάρετ 6, Αγραβάνης 8, Κουζέλογλου 15, Ντάγκλας 11(1), Γούλριτζ 17 (2), Σκορδίλης 21, Τέιλορ 6 (2), Παπαδάκης 2.