Με buzzer beater τρίποντο του Γκριν, ο Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου νίκησε τον Άρη 73-70 στο Αγρίνιο στην πρεμιέρα της Basket League και έγραψε ιστορία, καθώς αυτό είναι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τους νεοφώτιστους στην κορυφαία τη τάξει εθνική κατηγορία.

Να σημειωθεί ότι με το σκορ στο 68-61 έπεσε το ρεύμα στο γήπεδο του Αγρινίου, με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς 2’.27’’ πριν από τη λήξη.

Tα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Γκριν 10 (2), Φέργκιουσον 6 (2/11 σουτ, 6 ασίστ), Αγραβάνης 15 (1), Αμάρντι 9 (1), Μπράουν 7 (10 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 7, Χατζηνικόλας 3 (1), Γράβας, Μάθης 7 (1)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 9 (0/5 τρίποντα), Μιλόσεβιτς 7 (1/6 σουτ, 4/4 βολές), Τσάλμερς 10 (6 λάθη), Ντραγκίσεβιτς 10 (5 ριμπάουντ), ΝτεΚόζι 7 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 18 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουζέλογλου 5 (1), Καλαϊτζίδης, Λιτλ (0/4 σουτ)

Η ΑΕΚ ζορίστηκε, όμως ανεβάζοντας απόδοση στο 4ο δεκάλεπτο έφυγε νικήτρια από το «Σοφία Μπεφόν» επικρατώντας με 81-68 του αξιόμαχου Ιωνικού στην πρεμιέρα της Basket League.

Κορυφαίοι για την Ένωση -που έτρεξε σερί 17-0 στο φινάλε του αγώνα- οι Ζήσης (15 πόντοι, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ (14 πόντοι, όλοι στο δεύτερο ημίχρονο, 6 ριμπάουντ) και Ματσιούλις (11 πόντοι).

Από τον ανταγωνιστικό Ιωνικό διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος (19 πόντοι) και Φιτζπάτρικ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.

Ιωνικός (Κουφός):
Σμιθ 10 (6 ασίστ), Ζάισλοφτ, Πετρόπουλος, Πρίντζετ 10, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Φιτζπάτρικ 16 (6 ριμπ.), Γιατρούδης, Χόλογουελ 13, Τολιόπουλος 19, Χουγκάζ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 2, Λάνγκφορντ 14 (6 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 13, Χρυσικόπουλος 10, Γκίκας, Ματσιούλις 11, Κατσίβελης 6, Ζήσης 15 (5 ασίστ), Μαυροειδής, Λοτζέσκι 4, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 6

Το Περιστέρι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού Ρόδου, νικώντας 84-81, έχοντας κορυφαίο τον Μαυροκεφαλίδη με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Γκάντι (13π.) και Πέτεγουεϊ (11π.) βοήθησαν επίσης πολύ την ομάδα των Δυτικών προαστίων, ενώ για τον Κολοσσό ξεχώρισαν ο Άρτις με 25 πόντους και ο Λάιλ (16π.). Καντέρ και Γκόινς σημείωσαν από 12 πόντους με τον δεύτερο να παίρνει και 11 ριμπάουντ.

Οι Ροδίτες είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως τόσο ο Άρτις αρχικά, όσο και ο Λάιλ στη συνέχεια (μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Γκόινς) δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Τα δεκάλεπτα:
23-22, 41-44, 69-54, 84-81

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3, Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, Μακλέιν 9 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρτις 25 (3), Καντέρ 12, Μπιλλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2τρ., 11ριμπ.), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.