Η ΑΕΚ υπέστη την πρώτη της ήττα στο φετινό BCL, με 70-79 από τη Σολέ στη Γαλλία για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί από τώρα στους «16».

Αυτή ήταν μάλιστα η πρώτη νίκη Σολέ, ενώ η Ένωση θα προσπαθήσει πλέον στο επόμενο ματς με τη Χάποελ Χολόν να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κορυφαίοι των νικητών οι Φοφανά (22π.), Χρόβατ και Στόκτον με 14 πόντους έκαστος. Για τους «κιτρινόμαυρους», που προηγήθηκαν στη λήξη του ημιχρόνου και του τριαντάλεπτου, όμως βρέθηκαν στο -9 στα τελευταία λεπτά, ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ με 22 και Μορέιρα με 19 πόντους.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία)-Γιάκομπς (Βέλγιο)-Τσαλίκ (Πολωνία).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70.

ΣΟΛΕ (Ερμάν Κουντέρ): Μακουντού, Φοφανά 22 (2), Χρόβατ 14 (1), Ντιαρά 2, Στόκτον 14 (1), Μπλέικς 8 (2), Κρομά 10, Τζόουνς 9.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 19, Λάνγκφορντ 22 (1), Ματσιούλις 7 (1), Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος, Ζήσης, Γκίκας 10 (2), Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Κίνγκσλεϊ.