Σπουδαία νίκη με 95-86 επί της Νίζνι στην παράταση πήρε το Λαύριο στο ΣΕΦ για τον 3ο όμιλο του BCL.

Ο Τάισον Κάρτερ πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση με 35 πόντους σε ένα ματς όπου οι παίκτες του Χρήστου Σερλέλη διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου έχασαν κάπως τον έλεγχο οι «κυανοκίτρινοι» και οι Ρώσοι βρήκαν την ευκαιρία να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο είχε το απαιτούμενο καθαρό μυαλό και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80 (κ.α.), 95-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 35 (5), Γκόινς 5 (1), Κακλαμανάκης 10, Λούις 11 (1), Μουράτος 15 (1), Αμίνου, Γερομιχαλός 4, Νικολαΐδης 7 (1), Περσίδης 4, Σμιθ 4.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Τσάντοφ 6, Γκάνκεβιτς 4, Λιτσούτιν 6, Πλατόνοφ 2, Στρέμπκοφ 21 (5), Αντίποφ 7 (1), Φρεϊμάνις 8 (1), Γιοβάνοβιτς 7, Καρντανακασβίλι, Κουλάγκιν 12 (2), Σιτνίκοφ, Τορόποφ 13 (1).