Την πρώτη της νίκη στον 4ο όμιλο του BCL πέτυχε η ΑΕΚ το βράδυ της Δευτέρας (15/11) με 88-79 επί της Ρίγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Στο ματς της 4ης αγωνιστικής οι «κιτρινόμαυροι» δεν έδειξαν να έχουν επηρεαστεί από το σοβαρό θέμα υγείας που έχει προκύψει για τον Στέφαν Γέλοβατς, βγάζοντας πάθος στο παιχνίδι τους και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο +3 (40-37).

Οι Λετονοί ήταν δυνατός αντίπαλος, στο 30′ το ταμπλό έδειχνε ισοπαλία (58-58), για να «καθαρίσουν» στα τελευταία λεπτά ο Κολόμ και ο Παππάς με κρίσιμα καλάθια.

Ο Κολόμ με 26 πόντους ήταν εξαιρετικός, στους 17 πόντους σταμάτησε ο Χάμερ, στο 1-3 το ρεκόρ της Ένωσης, που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.