Την έβδομη νίκη του στη φετινή Βasket League ο Άρης, επικρατώντας με 91-73 της ΑΕΚ στο «Νick Galis Hall» (υπερκαλύπτοντας και το -1 της ήττας στον πρώτο γύρο!) για τη 17η αγωνιστική.

Η Ένωση ήταν εκπληκτική στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε 30 πόντους και προηγήθηκε με 30-22, αλλά αντέδρασαν οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη στη δεύτερη περίοδο και με καλή άμυνα πήγαν με +3 στα αποδυτήρια (44-41).

Στο 30′ οι Θεσσαλονικείς είχαν ακόμη αυτό το μικρό προβάδισμα των τριών πόντων (62-59), ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύθηκαν την κούραση του «Δικεφάλου» και εκτόξευσαν στο +21 τη διαφορά στο 36′ (83-62), για να προκύψει το τελικό +18.

Ο Κάουαν με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη, που έχει ρεκόρ 7-9, ενώ στο 7-9 είναι και οι φιλοξενούμενοι, για τους οποίους ξεχώρισαν οι Ράουτινς και Παππάς με 18 και 17 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 21 (4), Καμάρας, Νετζήπογλου 16 (3), Χάνλαν 14 (2), Κώττας 6, Τζούιστον 15 (1), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5, Φλιώνης 8 (1), Ράουτινς 18 (4), Μαυροειδής 8, Χάμερ 10, Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (4), Καρλής.