Με εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τα 6,75μ. (17/35, 14/23 από τη Β’ περίοδο και μετά) η Μπούργος νίκησε την ΑΕΚ 85-74 στον τελικό του Final-8 του Basketball Champions League και της στέρησε το 4ο ευρωπαϊκό της τρόπαιο.

Αν και οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν δυνατά στον τελικό κλείνοντας στο +10 (14-24) το πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο δεν άντεξαν τον επιθετικό οίστρο των Ισπανών που με επιμέρους σκορ 35-12, ξέφυγαν στο σκορ.

Ο ΜακΦάντεν ήταν εκείνος που έκανε τη μεγαλύτερη… ζημιά, με τον άλλοτε παίκτη του ΠΑΟΚ και της Κύμης να σκοράρει 18 πόντους, ενώ καταλυτική ήταν η συμμετοχή του Κουκ με 15 πόντους και καθοριστικά καλάθια.

Από την ΑΕΚ που έμεινε με τον ενθουσιασμό του ημιτελικού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράις (17π.) με τον Λάνγκφορντ να προσθέτει 11, αλλά με 5/13 σουτ.

Να σημειωθεί ότι παρόντες στο ΟΑΚΑ ήταν ο Γιάννης και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74

Μπούργος (Πενιαρόγια): Μπενίτε 11 (2), Κουκ 15 (5), Χόρτον 8 (2), ΜακΦάντεν 18 (3), Ρένφρο 11 (2), Κράβιτς 1 (11ριμπ.), Ραμπασέδα 5 (1), Ριβέρο 2, Σακό 2, Σαλβό 12 (2).