Με εκπληκτική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, η Ελλάδα νίκησε την Τουρκία 81-63 και προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτώρια και πλέον θα διεκδικήσει το πολυπόθητο «εισιτήριο» για τους Αγώνες του Τόκιο κόντρα στην Τσεχία τα ξημερώματα της Δευτέρας (5/7, 2:05 πμ., ΕΡΤ-3).

Παρά τα 2/11 σουτ και την γενικά κάκιστη αγωνιστική παρουσία στο ξεκίνημα, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα με μπροστάρη τον εντυπωσιακό Λαρεντζάκη να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

«Κλειδί» για την ελληνική ομάδα η φοβερή άμυνα, που κράτησε την Τουρκία στους 41 πόντους μετά την πρώτη περίοδο. Κορυφαίος ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, πολύ καλός στο β’ μέρος ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους και 9 ασίστ, πολύτιμος στο πρώτο ημίχρονο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14 πόντους και μεγάλα σουτ που μας κράτησαν κοντά στο σκορ. Εξαιρετικός επίσης ο Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, όπως και ο Ντίνος Μήτογλου 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Φουρκάν Κορκμάζ με 20 πόντους (4/9 τρίποντα) ήταν με διαφορά ο καλύτερος Τούρκος παίκτης.

Να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα καλείται πλέον να διαψεύσει την αρνητική παράδοση που την θέλει να μην μπορεί να προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες μέσω των Προολυμπιακών Τουρνουά, καθώς σε 11 διοργανώσεις έχει πάρει το «εισιτήριο» μόνο σε αυτό που είχε διεξαχθεί το 2008 στην Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα:
22-8, 34-27, 47-51, 63-81

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Στίβεν Άντερσον (ΗΠΑ), Μπόρις Κρέιτς (Σλοβενία)

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Ιλιασόβα 6, Κορκμάζ 20, Μαχμούτογλου 7, Οσμάν 4, Εζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8, Γιουρτσεβέν 2