Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε το Σάββατο (13/11) ο Κολοσσός, επικρατώντας εντός έδρας του Λαυρίου με 82-59 για την 7η αγωνιστική της Βasket League.

Έτσι, οι Ροδίτες βελτίωσαν σε 5-2 το ρεκόρ τους, μπαίνοντας καταπληκτικά στο ματς και κλείνοντας στο +17 το πρώτο δεκάλεπτο (30-13).

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να προηγείται με 43-29, για να βελτιωθούν κάπως οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο και να μειώσουν σε 62-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ο Κολοσσός ήταν απολαυστικός και με επιμέρους σκορ 20-5 έφτασε στο τελικό +23, με τον Γουίλιαμς να είναι ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Στο 4-3 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που προβλημάτισε με την απόδοσή της. Μουράτος (12 πόντοι) και Κάρτερ (11π.) ξεχώρισαν, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 43-29, 62-54, 82-59

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 10 (1), Γουίλιαμς 16 (4), Τιλί 11 (3), Χατζηδάκης 6, Ποτ 12 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Πράπας 3, Καμπούρης, Μαργαρίτης 7 (1), Μπιλλής, Φλόιντ 4, Σλαφτσάκης 10.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 3, Κάρτερ 11 (1), Μουράτος 12, Κακλαμανάκης 7, Γκόινς 8 (2), Νικολαΐδης 9 (1), Σμιθ, Αμίνου 2, Περσίδης 2, Γερομιχαλός 3 (1), Βουλγαρόπουλος 2.

Κυρίαρχος στη Νίκαια ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας εντυπωσίασε στη Νίκαια κι επικράτησε εμφατικά του Ιωνικού με 88-65 για την 7η αγωνιστική της Βasket League.

Οι Αχαιοί ήταν κυρίαρχοι και στα 40 λεπτά, κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (31-49) και όλα είχαν κριθεί στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τη διαφορά στους 24 πόντους (53-77).

Ρέι, Γκραντ και Αγραβάνης οι πρώτοι σκόρερ με 15, 14 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τους νικητές πάντως να έχουν επιθετικό πλουραλισμό και να πηγαίνουν το ρεκόρ τους στο 5-2, ενώ ο Τζέρμαν με 31 πόντους πάλευε μόνος του για λογαριασμό των «κυανόλευκων», που είναι στο 2-5.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 31-49, 53-77, 65-88

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 4 (1), Κολοβέρος 5 (1), Τζέρμαν 31 (1), Όουενς 6, Χουγκάζ 6, Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος 3 (1), Αθηναΐου 5 (1), Γκιουζέλης 5 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 15 (3), Γκραντ 14, Γκάντι 4, Ρογκαβόπουλος 12, Μάιλς 9 (3), Σβαρτζ, Χαντ 10, Αγραβάνης 14, Γκίκας, Γιαννόπουλος 10 (1), Μπαζίνας.