Εντυπωσιακοί οι Λέικερς έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Δύσης κόντρα στους Νάγκετς επικρατώντας με 126-114 σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν φτάνοντας ακόμη και στο +27.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 37 πόντους (12/21 σουτ), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33 λεπτά, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 15 πόντους (6/11 σουτ), 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 31 λεπτά. Παίκτης «κλειδί» ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Να σημειωθεί ότι οι 126 πόντοι είναι οι περισσότεροι που έχει πετύχει ομάδα του «ΛεΜπρόν» σε Game 1. Αξιοσημείωτο επίσης το γεγονός ότι οι Λέικερς στο δεύτερο δωδεκάλεπτο εκτέλεσαν 25 (!) ελεύθερες βολές, όταν στο ημίχρονο σούταραν συνολικά 32.

Από πλευράς Νάγκετς, Γιόκιτς και ο Μάρεϊ είχαν από 21 πόντους αλλά ταλαιπωρήθηκαν με προβλήματα φάουλ από το πρώτο ημίχρονο.

Το Game 2 θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας στις 2:30.