Τεράστια νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό Β’ με 70-63 πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης (23/6) ο Απόλλων Πάτρας, εξασφαλίζοντας την απευθείας άνοδό του στην Basket League.

Θυμίζουμε ότι για να στεφθεί πρωταθλητής, ο Απόλλωνας χρειαζόταν μόνο νίκη με 4+ πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός νίκη ή ήττα μέχρι 3 πόντους. Ο Ολυμπιακός Β’ θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για την Basket League, καθώς θα συμμετέχει στα πλέι οφ των θέσεων 2-5, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας και κρατώντας τις νίκες από την κανονική περίοδο

Μοιραίος για τους “ερυθρόλευκους”, που εκδήλωσαν πολύ κακές επιθέσεις στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Νικολαΐδης που αστόχησε σε ένα “εύκολο” σουτ στον αιφνιδιασμό στα 40”, ενώ για τους Πατρινούς ο Γιώργος Διαμαντάκος ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση και με πολλούς κρίσιμους πόντους.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Μελισσαράτος έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (51-54) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ωστόσο οι Πατρινοί έκαναν την αντεπίθεσή τους με επιμέρους σκορ 13-3, πήγαν αρχικά στο +7 (64-57) και μετά στο +8 (67-59), στο 37’.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -4 (67-63), με τις 2/2 βολές του Διαμαντάκου να κάνουν το 69-63, στα 22’’ πριν από τη λήξη.

Ακολούθησαν άστοχα σουτ από Μελισσαράτο και Νικολαΐδη, με τον Τσιακμά να διαμορφώνει το τελικό 70-63.

Απόλλων Πάτρας-Ολυμπιακός Β’ 70-63

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Μαλαμάς (Κωστής/Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Πουλιανίτης 4, Διαμαντάκος 24 (1), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6.

Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κολοβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1), Σκουλίδας 3 (1), Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14.