Σε ένα παιχνίδι στο οποίο εμφανίστηκε με το υψηλότερο δυνατό επίπεδο συγκέντρωσης, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε ονειρεμένο “ποδαρικό” στο 2020. Νίκησε την ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία με 106-102 στην παράταση και έκανε ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια του για παρουσία στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Τους “πράσινους” οδήγησε στη νίκη το τρομερό δίδυμο των Καλάθη-Μήτογλου. Ο πρώτος είχε 22 πόντους, 17 ασίστ, έξι ριμπάουντ και 40 βαθμούς στο ranking ενώ ο δεύτερος τελείωσε το ματς με οχτώ ρεκόρ καριέρας, σημαντικότερα από τα οποία ήταν εκείνα των 25 πόντων, των 16 ριμπάουντ και των 34 βαθμών στο ranking.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έβγαλε πολυφωνία αφού είχε άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Φριντέτ, Παπαπέτρου και Τόμας) ενώ το “κλειδί” της νίκης του, ήταν το ότι δεν επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να πάρει τον έλεγχο των ριμπάουντ (46-45) πέραν από την εντυπωσιακή αναλογία ασίστ/λαθών (28-8).

Με τον Φριντέτ να μπαίνει “ζεστός” στο παιχνίδι με επτά πόντους πριν το τετράλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 11-6 όμως η ΤΣΣΚΑ απάντησε και προσπέρασε με 14-11. Ο Χάκετ δημιούργησε προβλήματα στην πρώτη περίοδο στην άμυνα των “πράσινων” με οχτώ πόντους σε οχτώ λεπτά. Στο τέλος της περιόδου οι Ρώσοι ήταν μπροστά με 22-17. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπήκε καλά και στη δεύτερη περίοδο κάνοντας ένα σερί 6-0 (22-23) και με τον Μήτογλου να κάνει εξαιρετική δουλειά (15π, 7ρ. στο ημίχρονο) ξέφυγε ακόμη περισσότερο (34-41). Έτσι στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν μπροστά με 49-45.

Μέσα από την άμυνα του και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ελληνική ομάδα μπήκε εντυπωσιακά και στο τρίτο δεκάλεπτο. Πριν τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών λεπτών είχε στα χέρια της διαφορά 11 πόντων (49-60). Ένα “νεκρό” λεπτό στην ουσία, επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να μειώσει (59-60) και λίγο μετά να προηγηθεί αλλά στο φινάλε της περιόδου όλα ήταν ανοιχτά για τον νικητή (69-69).

Στα μισά της τελευταίας περιόδου δεν διαφοροποιήθηκε (79-77), στο 37′ η ΤΣΣΚΑ άνοιξε την “ψαλίδα” στους έξι αλλά ένα “μεγάλο” τρίποντο του Τζόνσον έκανε το 87-84. Στα 45” ο Τόμας δεν μπόρεσε να μειώσει στον πόντο με σουτ από το χαμηλό ποστ, όμως οι “πράσινοι” έβγαλαν άμυνα και είχαν μία ακόμη ευκαιρία. Ο Καλάθης στα 7,2” με τρίποντο από τη γωνία ισοφάρισε στους 89. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε βήματα όμως και το σουτ του Μήτογλου στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο οπότε το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί το “πράσινο” σερί έφτασε στο 10-1 (90-94) και στα 38” όλα είχαν τελειώσει (95-102) παρότι η ΤΣΣΚΑ μείωσε μέχρι τους δύο.

Δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89 (κ.δ.), 102-106 (παρ.)

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπόλομποι 3 (1), Τζέιμς 30 (4), Αντόνοβ, Στρέλνιεκς 9 (1), Βόιγκτμαν 5 (1), Βοροντσέβιτς 7 (1), Χάκετ 24 (5), Κουφός, Χίλιαρντ 2, Κουρμπάνοβ 8 (2), Χάινς 14, Μπέικερ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Ράις 2, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 14, Τζόνσον 6 (2), Μπράουν, Φριντέτ 15 (2), Καλάθης 22 (6ρ, 17ασ.), Ουάιλι 6, Μήτογλου 25 (16ρ.)