Την ήττα με 87-78 από την Άλμπα Βερολίνου γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» έπαιξαν άμυνα με τα… μάτια και βρέθηκαν στο -15 (28-13), για να βελτιωθούν αισθητά στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν σε 44-40.

Ωστόσο, από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ο έλεγχος χάθηκε ξανά για το «τριφύλλι» και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύθηκαν δεόντως, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (69-55).

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κατόπιν δεν είχαν κουράγιο για νέα αντεπίθεση και προέκυψε μοιραία η 19η ήττα στη σεζόν 2021-22 (στο 8-19 το ρεκόρ του ΠΑΟ), με τον Νέντοβιτς να είναι ο μόνος που το πάλεψε σε διάρκεια, σημειώνοντας 27 πόντους σε 28:33.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 11 (3), Ντα Σίλβα 16 (2), Σμιθ 6, Ντέλοου 11 (2), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 3, Ολίντε, Κουμάτζι 12, Τίμαν 4, Σίκμα 2, Μπλατ 9 (3), Ζούσμαν 11 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 6, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Καββαδάς 5, Παπαπέτρου 15 (1), Κασελάκης 4, Γουάιτ 12 (1), Νέντοβιτς 27 (3), Έβανς, Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 3.