Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο και κορυφαίο τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο της Αρμάνι σε όλες τις φετινές διοργανώσεις (13 ματς σε πρωτάθλημα, Euroleague και Σούπερ Καπ), επικρατώντας 86-75 στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν τρομερή άμυνα στο δεύτερο μέρος (το επιμέρους σκορ 50-33 αποτυπώνει ανάγλυφα την υπεροχή τους ενάντια στο σύνολο του Ετόρε Μεσίνα) και με… μαέστρο τον Σλούκα που είχε 17 πόντους και 10 ασίστ με μόλις ένα λάθος, πέτυχαν μια σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Γιώργος Πρίντεζης (16π.) κράτησε στο πρώτο ημίχρονο όρθιους τους Πειραιώτες, ενώ στο δεύτερο βοήθησαν πολύ οι ΜακΚίσικ (10π., 4 ριμπ., 4 ασίστ) και Χάρισον (16π. με 4/11 τρίποντα). Ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε μόλις 7:30, καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Από πλευράς Αρμάνι διασώθηκαν μόνο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ στο πρώτο (18π.) και ο Μάικλ Ρολ στο δεύτερο (16π.).

Ο Ολυμπιακός περιμένει πλέον τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου το βράδυ της Παρασκευής (17/10) στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (4), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (2), Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5, ΜακΚίσικ 10 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ετόρε Μεσίνα): Λεντέι 10 (1), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4), Ροντρίγκεθ 18 (4), Ταρζέβσκι 2, Ντιλέινι 5 (1), Σιλντς 5, Μπρουκς, Χάινς 8, Ντατόμε 9 (1).