Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα στο EuroCup γνώρισε ο Προμηθέας, χάνοντας με 77-67 από τη Λόντον Λάιονς για τον 2ο όμιλο.

Έτσι, οι Αχαιοί έχουν πλέον ρεκόρ 4-3, σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (36-40 στο 20′, 55-54 στο 30′), αλλά στην τελευταία περίοδο η αγγλική ομάδα είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση.

Κουλμπόκα με 18 πόντους και Σίμπσον με 16 ξεχώρισαν για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία 4 λεπτά πριν το φινάλε, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Ντέκερ με 20 πόντους και ο Κώστας Κουφος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 4, Κοντίτ 1, Τσαϊρέλης , Μουράτος 8, Γκίκας 9 (2), Κακλαμανάκης 4, Σίμπσον 16 (2), Τανούλης, Κουλμπόκα 18 (4).

ΛΟΝΤΟΝ ΛΑΪΟΝΣ (Σμιντ): Σόκο 9, Ζούμπτσιτς, Μπεστ 13 (2), Σολουάντε 2, Ντέκερ 20 (2), Νέλσον 3, Σάρμα 6, Κουφός 10, Χρούμπαν 14 (2).