Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε την παρουσία του στη φετινή Euroleague ο Παναθηναϊκός, χάνοντας την Πέμπτη (30/9) με 75-63 από την πρωτάρα στη διοργάνωση Μονακό.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπόρεσαν ποτέ να μπουν στο πνεύμα του αγώνα και απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους στο πριγκιπάτο, δείχνοντας ότι χρειάζονται πολλή δουλειά για να είναι ανταγωνιστικοί στη διοργάνωση.

Οι Γάλλοι, από την πλευρά τους, τα βασικά έκαναν σε άμυνα κι επίθεση, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα και διατηρώντας το σε διψήφια επίπεδα από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν στο -10 (38-28) στο ημίχρονο και δεν κατάφεραν να βγάλουν καμία αντίδραση στη συνέχεια της αναμέτρησης, με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει και τους 22 πόντους (73-51) 5 λεπτά πριν το φινάλε.

Ευτυχώς για το «τριφύλλι» οι Μονεγάσκοι, που έχουν στο ρόστερ και τον πρώην «πράσινο» Μάικ Τζέιμς, έκοψαν… ταχύτητα από εκεί και πέρα και η ελληνική ομάδα απέφυγε τη συντριβή.

Διασωθείς από το «ναυάγιο» του ΠΑΟ ήταν ο Παπαπέτρου με 16 πόντους, ο Άντζουσιτς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 10 (2), Βέστερμαν 8 (1), Τόμας 5 (1), Ντιαλό 2, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 10, Ουαταρά, Φαγιέ 2, Άντζουσιτς 17 (4), Χολ 10, Τζέιμς 11 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 13 (3), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 16, Κασελάκης 4, Γουάιτ 4, Φλόιντ 8, Νέντοβιτς, Έβανς 4, Σαντ Ρος 6 (1).