Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Περιστερίου με 88-62 στο ΟΑΚΑ με ρεσιτάλ στα τρίποντα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο.

Έχοντας πρωταγωνιστές τον Μάριο Χεζόνια (11 π.) και τον Κώστα Μήτογλου (15 π.) οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 26-10 και το ματς μετατράπηκε από εκεί και έπειτα σε τυπική διαδικασία, με το τελικό 88-62 να αντικατοπτρίζει την διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ.

Αξιοσημείωτη η ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τη γραμμή των 6,75μ όπου είχαν 14/25 τρίποντα δηλαδή 56%! Από το Περιστέρι, που πάλεψε για ένα ημίχρονο, ξεχώρισαν ο Μακλίν (16π.) και ο Πέτεγουεϊ (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 9, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 4, Χεζόνια 11, Δίπλαρος 3, Κασελάκης 3, Βουγιούκας 2, Γουάιτ 10, Μήτογλου 15, Μπέντιλ 11, Σαντ-Ρος 8

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14, Τσαϊρέλης 4, Φορντ 4, Τόλα, Καράμπελας 1, ΜακΛιν 16, Τζόουνς 6, Κρόκετ 8, Μάντζαρης 3, Γκουτιέρεζ 6