Τρίτη σερί ήττα στον 6ο όμιλο του FIBA Europe Cup γνώρισε την Τρίτη (2/11) ο Ιωνικός, χάνοντας εντός έδρας από τη Μονς με 77-74 για την 4η αγωνιστική.

Οι Νικαιώτες μπήκαν φουριόζοι στον αγώνα και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 29-13, αλλά οι Βέλγοι ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση και η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα πήγε με προβάδισμα τριών πόντων στα αποδυτήρια (42-39).

Στην τρίτη περίοδο η Μονς επέβαλε το ρυθμό της και βρέθηκε στο +7 (56-63) στο 30′, με τον Ιωνικό να κάνει την προσπάθειά του στο τέταρτο δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη, ήταν όμως άστοχος σε κρίσιμα σημεία κι έκανε και κάποια λάθη που κόστισαν.

Τζέρμαν με 26 πόντους και Μουχαϊμίν με 21 κουβάλησαν το σκοράρισμα, με τους «κυανόλευκους» να έχουν ρεκόρ 1-3.

Tα δεκάλεπτα: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Αθηναίου, Τζέρμαν 26 (3), Γκιουζέλης 3 (1), Γόντικας 10, Μουχαϊμίν 21 (5), Αρσενόπουλος, Χουγκάζ, Κολοβέρος 12, Μούρτος, Όουενς 2.

ΜΟΝΣ (Μπόσνιτς): Κέιτζ 5 (1), Χένσον 9, Μιντογκό 6, Μορτάντ 6, Ενζεκβέσι 30, Νέρι 2, Νίκολς 13 (2), Πενάβα 6.