Σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα του Περιστερίου πήρε Παρασκευή (14/5) ο Προμηθέας, νικώντας με 90-79 και κάνοντας μπρέικ στο μπρέικ για το 1-1 στην προημιτελική σειρά της Basket League.

Με αυτό τον τρόπο, ο φιναλίστ του Κυπέλλου Ελλάδας έστειλε τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο ματς, το οποίο θα γίνει το απόγευμα της Δευτέρας (17/5) στην Πάτρα και θα κρίνει τον αντίπαλο του Λαυρίου στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανολόπουλου μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να βρεθεί με το… καλησπέρα στο +11 (20-9), ωστόσο οι Πατρινοί κατάφεραν να μειώσουν σε 28-23 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας κατάφερε να «σβήσει» τελείως τη διαφορά και να πάρει μάλιστα το προβάδισμα (39-45) στο 18’, όμως το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση για το 47-47 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μάκη Γιατρά με μπροστάρη τον Τζέριαν Γκραντ έκανε τη ζημία στο Περιστέρι (58-65 στο 27′), όμως για ακόμη μία φορά οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση για το 67-67 της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας έδειξε να είναι η ομάδα με την λιγότερη κούραση και έτσι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 90-79 και να κάνει το 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 20 , Τσαϊρέλης 14, ΜακΛίν 4, Τζόουνς 8, Γκουτιέρεζ 15, Σκορδίλης 2, Φορντ, Σαλούστρος 11, Καράμπελας, Κρόκετ, Μάντζαρης 5 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 17, Λούντζης 21, Δημήτρης Αγραβάνης 14 , Τζέριαν Γκραντ 19, Γιαννόπουλος, Αγκμπελέσε 2, Κλαβέλ 13, Φορντ 4, Χριστοδούλου.