Εξαιρετική εμφάνιση και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο για την Εθνική ομάδα της Κύπρου, παρά το γεγονός πως έχασε τον αρχηγό της, Σάιμον Μιχαήλ, νωρίς στο παιχνίδι με τραυματισμό, επικράτησε της Αλβανίας εύκολα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία με 88-66, σε παιχνίδι που έγινε για την προ-προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Όλοι οι καλαθοσφαιριστές είχαν πολύ θετική παρουσία στον αγώνα. Από τους κορυφαίους ήταν οι Στέφανος Ηλιάδης με 21 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 5 ασσίστ), Νίκος Στυλιανού με 20 πόντους (3 τρίποντα και 6 ριμπάουντ) και Ιωάννης Γιανναράς με 15 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασσίστ).

Το πρώτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά σκορ, έκλεισε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με διαφορά τεσσάρων πόντων (18-22). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την Εθνική μας στο 18’ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (32-32) μετά από τρίποντο του Στυλιανού. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Pullazi, δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου, μπήκαν μπροστά 34-32 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Μανωλόπουλος με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εθνική μας (35-34). Στο 27′ η Εθνική μας απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (53-45) μετά τις δύο πετυχημένες βολές του Μαντοβάνη, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κατά έναν πόντο (58-49).

Η καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Εθνική μας πετυχαίνοντας 30 πόντους έναντι 17 του αντιπάλου, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά παίρνοντας το ροζ φύλλο με σκορ 88-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-34, 58-49, 88-66