Ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Προμηθέας, κερδίζοντας στο «Δ. Τόφαλος» το Περιστέρι με 67-61.

Στον πρώτο νοκ άουτ ημιτελικό ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +5 στο 30′ (52-47).

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, οι Αχαιοί έτρεξαν σερί 9-0, ξέφυγαν στο +14 (61-47) και εξασφάλισαν τη νίκη, που τους έστειλε για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό, παιχνίδι που θα γίνει την Κυριακή (16/2) στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου με αντίπαλο την ΑΕΚ ή τον Διαγόρα Δρυοπιδέων.

Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν ο κορυφαίος του ματς με 26 πόντους, στους 14 σταμάτησε ο Μορέιρα για τους «κυανοκίτρινους».

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 9 (1), Μπαμπ, Λίποβι 2, Αγραβάνης 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 26 (4), Κασελάκης, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 13 (1), Τζόουνς, Φίλερ 5.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3 (1), Σκορδίλης 8, Σαλούστρος 2, Μορέιρα 14, Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 3 (1), Κέιν 4, Χάτσερ 13 (2), Γκρέι 5 (1), Μόουζες 4.