Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 75-76 από την Αρμάνι Μιλάνο για την 28η αγωνιστική και υπέστη τη 19η ήττα του, βρισκόμενος στην τελευταία θέση με 7-19, τη στιγμή που οι Ιταλοί είναι στην 3η θέση με 18-8.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία φάση με 1/2 βολές του Χάινς και ενώ νωρίτερα οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για παραβάσεις που δεν δόθηκαν και έτσι έχουν παράπονα από τη διαιτησία, αν και θα πρέπει να προβληματιστούν για την εικόνα του 6 φορές πρωταθλητή Ευρώπης που βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας.

Αγωνιστικά, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 7-0, αλλά και 17-9 στη συνέχεια, όμως με σερί 0-5 η Αρμάνι μείωσε στους τρεις (17-14), πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 19-14 υπέρ των γηπεδούχων. Στη δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί με σερί 3-7 μείωσαν στον πόντο (22-21), ενώ ισοφάρισαν σε 33-33, πριν πάρουν προβάδισμα με 36-40 στη λήξη του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Μεσίνα πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και είχε σταθερό προβάδισμα το οποίο αύξανε φτάνοντας σε διψήφια διαφορά (49-60), προηγούμενη στη λήξη της περιόδου με 51-63. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους βελτιώνοντας την άμυνά τους και με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση.

Αρχικά έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 57-65, όμως με σερί 4-6 η Αρμάνι έφτασε στο 61-71. Από εκεί και μετά οι παίκτες του Πρίφτη τα έπαιξαν όλα για όλα και μείωσαν σε 73-75, ενώ ισοφάρισαν δια χειρός Νέντοβιτς σε 75-75 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Όμως οι Ιταλοί κέρδισαν φάουλ σε νεκρό χρόνο, ο Χάινς ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με 75-76.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ο Νέντοβιτς με 19, ενώ ακολούθησαν με 11 οι Παπαγιάννης, Γουάιτ. Για τους νικητές ο Ντιλέινι με 15 πόντους και οι Χάινς με 13, Ρίτσι με 10 ήταν οι πρώτοι στο σκοράρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μέικον 9, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Καββαδάς 7, Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 11 (2), Νέντοβιτς 19 (3), Έβανς 2, Σαντ Ρος 9.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ετόρε Μεσίνα): Μέλι 8, Γκραντ 3 (1), Ροντρίγκεθ 9 (1), Ταρζούσκι, Ρίτσι 10 (2), Χολ 8, Ντιλέινι 15 (1), Μήτογλου 2, Ντάνιελς 8 (2), Χάινς 13, Μπέντιλ.