Ο Ολυμπιακός υπέστη απίστευτο μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο (σκόραρε μόλις 9 πόντους), απώλεσε τη διαφορά των 11 πόντων που είχε χτίσει και γνώρισε την ήττα (68-67), στην πρεμιέρα της Euroleague από τον… κακό του δαίμονα, την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δραματικά. Ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (67-63) στους «ερυθρόλευκους», με τρίποντο ο Γουόκαπ μείωσε εκ νέου (67-66), ενώ στην επόμενη επίθεση ο Σλούκας αστόχησε, με τον Γιοκουμπάιτις να κερδίζει φάουλ ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα 3,5’’ πριν από το φινάλε.

Στην τελευταία επίθεση, η μπάλα κόλλησε στα χέρια του Σλούκα με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ξεκινήσει «στραβά» στη φετινή Euroleague.

Ο Μάρτιν με 12 πόντους και πολλή δουλειά στη ρακέτα ξεχώρισε για τους «ερυθρόλευκους», που δεν πήραν την απαιτούμενη βοήθεια από τον Σλούκα στο σκοράρισμα.

Γκριγκόνις (15 πόντοι), Λοβέρν (13 π.) και Γιοκουμπάιτις (12π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μάρτιν Σίλερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Xάρισον 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (2), Σλούκας 6 (2), Μάρτιν 12, Βεζένκοφ 8 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, Τζένκινς 5 (1), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7.

ZAΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μάρτιν Σίλερ): Γουόκαπ 6 (2), Λεκαβίτσιους 6, Χέις 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 6, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (1), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (1), Λοβέρν 13.