Ο Τόλης Κουτρούλιας αναλύει το ντέρμπι «αιωνίων» στην Euroleague για λογαριασμό του Basketworld.net.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ άσχημο για τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, ειδικά στην αρχή που είχε 0/11 επιθέσεις, ενώ στην άμυνα δεν έπειθε. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν και αυτός καλός στο ξεκίνημα, αλλά βρήκε τις λύσεις που έψαχνε με αιχμή του δόρατος τον Πρίντεζη που ήταν ο καλύτερος των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι, παρά τον τραυματισμό του Σλούκα, και η διαφορά πήγε στους 15 με τις επιθέσεις τους να έχουν υπομονή και ωριμότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και μείωσε τη διαφορά, αλλά πάλι οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και άρχισαν να “ταΐζουν” στο low post τον Πρίντεζη που ήταν πολύ αποτελεσματικός και πήγε τη διαφορά ξανά στους 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 25′ πήρε προσπάθειες και έφερε τη διαφορά στους 5, αφήνοντας υποσχέσεις για μια άκρως ενδιαφέρουσα 4η περίοδο στην οποία η γηπεδούχος ομάδα πίεσε την άμυνα, έβαλε δύσκολα καλάθια μπροστά με τον Μακκισικ και τον Νέντοβιτς και κατάφερε να μειώσει σε 40-44.

Σε αυτό το σημείο, ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχραιμία και με ουσίας επίθεση, ειδικά από τα γκαρντ του, και με αποτελεσματική άμυνα με μεγάλη αλληλοκάλυψη κατάφερε ξανά να διευρύνει τη διαφορά και να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Μια μεγάλη νίκη, ενάντια στον Παναθηναϊκό, με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά και μια νίκη η οποία “ρεφάρει” κατά κάποιο τρόπο και την ήττα της πρεμιέρας στο ΣΕΦ.