Επαγγελματική νίκη για τον Ολυμπιακό, που μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα καλός, αλλά αυτό που μετράει είναι το ροζ φύλλο αγώνα που πήρε, με το ματς να λήγει στο 75-71.

Στο πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι και έδειχναν να μην έχουν μπει “ζεστά” στο παρκέ. Πολλά λάθη, κακή άμυνα, χωρίς ενέργεια και αλληλοκάλυψη, ενώ επιθετικά έδειχναν να “κολλάνε” ιδιαίτερα σε κάποιες στιγμές που η Άλμπα γυρνούσε την άμυνα της σε ζώνη. Διστακτικοί στην επίθεση, χωρίς καθαρά σουτ και χωρίς κατοχές από την άμυνα τους, οι γηπεδούχοι είδαν ένα -7 με το καλημέρα, ενώ χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά για να δουν τον Παπανικολάου να σκοράρει, που τελικά μαζί με τον ΜακΚίσικ ήταν από τους κορυφαίους.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 10-22, με πολλά λάθη από τους ερυθρόλευκους και κακά ποσοστά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επιθετική συμπεριφορά της ομάδας συνέχισε να είναι προβληματική, με την Άλμπα να έχει άλλη κυκλοφορία και να βρίσκει τις λύσεις που χρειαζόταν. Η διαφορά ανέβηκε στους -15 και το ημίχρονο έκλεισε 24-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε και ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυναμικά, “έδεσε” την άμυνα του, πήρε τα ριμπάουντ, έτρεξε στο γήπεδο και βάζοντας κάποια εύκολα καλάθια πήρε ψυχολογία, με αποτέλεσμα στα μέσα περίπου της περιόδου η διαφορά να βρίσκεται στον πόντο. Στη συνέχεια, ακολούθησαν δύο τρίποντα του Σπανούλη που έδωσαν αέρα +7.

Για ένα ακόμη παιχνίδι η 3η περίοδος ήταν η καλύτερη για τον Ολυμπιακό.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε την απαραίτητη προσοχή, γύρισε την μπάλα στην επίθεση μετά από παγίδες των φιλοξενούμενων και κράτησε μια διαφορά ασφαλείας.

Στο 35ο περίπου λεπτό, είδε τη διαφορά μετά από τρίποντο του Βεζενκοφ να πηγαίνει στο +12, με το σκορ να γίνεται 66-54 και ουσιαστικά το παιχνίδι να τελειώνει.

Οι γηπεδούχοι δεν έπιασαν κάποια σπουδαία απόδοση στο συγκεκριμένο ματς, αλλά κρατάνε την ουσία που ήταν η νίκη για την δύσκολη εβδομάδα που έρχεται.