Τελικά η φετινή Euroleague είναι ένας γρίφος για δυνατούς λύτες. Οι ομάδες λόγω COVID-19 και της αποχής από προπονήσεις πολλών παικτών, παρουσιάζουν πολλά και μεγάλα “σκαμπανεβάσματα”.

Ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη έκανε το καλύτερό του παιχνίδι ενάντια στην καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και μάλιστα στην έδρα της. Έπαιξε με ψυχή, δύναμη και μεγάλη συγκέντρωση. Ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, είχε υπομονή, η άμυνά του ήταν καλή, και με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, δεν επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να τρέξει και στις αλλαγές στην άμυνα η βοήθεια και η μάχη που έδινε ο εκάστοτε αμυντικός δεν επέτρεψε εύκολα καλάθι. Ο κόουτς Μπαρτζώκας εστίασε στο να περιορίσει τον κινητήριο μοχλό της ομάδας, Νικ Καλάθη και τα πήγε περίφημα.

Στην επίθεση έτρεχε σε κάθε ευκαιρία, είχε καλά ποσοστά στα σουτ, κυκλοφόρησε έξοχα τη μπάλα (εξού και οι 20 ασίστ) και το κυριότερο, δεν έκανε πολλά λάθη στην ασφυκτική πίεση full court των γηπεδούχων και όλα αυτά από μια νέα ομάδα και χωρίς την ιδιαίτερη βοήθεια- συμμετοχή των βασικών πυλώνων της: Σπανούλη και Πρίντεζη.

Η καλή μέρα φάνηκε από νωρίς και οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Επιθετικά ήταν σχεδόν “άχαστοι”, ενώ στην άμυνα είχαν κλειδώσει τους Καταλανούς… Το σκορ έγραψε 4-18! Κάποιες αλλαγές χάλασαν λίγο την χημεία της ομάδας και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να καλύψουν την διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο με 17-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάρτσα ήταν καλύτερη, πίεσε στην άμυνα σε όλο το γήπεδο με παγίδες πολλές φορές, ενώ στην επίθεση βρήκε Ρυθμό και σκορ, πλησιάζοντας τον Ολυμπιακό στους 3 πόντους (34-37). Με σωστή διάσπαση του press και με στόχο το εύκολο καλάθι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και το ημίχρονο έκλεισε 47-51.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν για ακόμη μια φορά πολύ καλό για τους ερυθρόλευκους με την άμυνα τους να είναι πολύ καλή, μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν τα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός έτρεχε όταν είχε την ευκαιρία, ενώ στις σετ επιθέσεις είχε υπομονή, γύριζε η μπάλα και με τον Σλούκα να κάνει ηγετική και μεστή εμφάνιση, η μπάλα γύρισε σωστά και έβγαλε καλές επιθέσεις με μια από αυτές να είναι το τρίποντο του Παπανικολάου που έδωσε αέρα 13 πόντων (50-63) και το τρίποντο του Βενζένκοφ που πήγε το σκορ στο 61-70 για να κλείνει το δεκάλεπτο με 63-72.

Στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει, είχε ανεβάσει πολύ την πίεση σε όλο το γήπεδο, Ντέιβις και Μπολμάρο βρήκαν σκορ, ενώ έψαχναν και τον Μίροτιτς που είχε πλεονέκτημα απέναντι στους κοντύτερους αντιπάλους. Πήραν και δύο σφυρίγματα από τους διαιτητές, έκανε και δύο λάθη ο ΜακΚίσικ κι έτσι το ματς πήγε στο “Χ” 77-77.

Ο Ολυμπιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα και το καθαρό μυαλό και με σωστές επιλογές πήρε δύο καλάθια από Μάρτιν (άριστη συνεργασία με Σλούκα) και Χάρισον, προσπερνώντας ξανά τους Καταλανούς. Για τον Χάρισον πρέπει να γίνει ιδιαίτερη αναφορά γιατί στα τελευταία λεπτά έβαλε την σφραγίδα του στη νίκη του Ολυμπιακού. Τουλάχιστον σε 4-5 φάσεις δήλωσε παρών και τις “καθάρισε”. Το σκορ πήγε στο 82-89 που δεν μπορούσε να ανατραπεί πλέον και ο ΟΣΦΠ πήρε μια τεράστια νίκη με 88-96.

Ήταν μια μαγική βραδιά από αυτές που απολαμβάνεις να βλέπεις τις ελληνικές ομάδες ( όπως η νίκη του ΠΑΟ στο Μιλάνο) στην Εuroleague. Ας ελπίσουμε ότι οι ομάδες μας θα είναι υγιείς και θα βρουν τη χημεία και τη διάρκεια που χρειάζονται.