Ο Τόλης Κουτρούλιας αναλύει στο Basketworld.net την αναμέτρηση της ΤΣΣΚΑ με τον Ολυμπιακό και τους λόγους που έφεραν την ευρείας έκτασης διαφορά

Ο Ολυμπιακός σαφώς επηρεασμένος από τις προηγούμενες δύσκολες 10 μέρες με τις πολλές απουσίες από τις προπονήσεις και την αγωνιστική απραξία λόγω COVID-19, δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός και να παλέψει το παιχνίδι. Η διάρκεια, η συνέπεια, το φορμάρισμα και η αναζήτηση της αγωνιστικής ταυτότητας των ερυθρόλευκων είναι το ζητούμενο για τις επόμενες εβδομάδες.

Στην πρώτη περίοδο ο ΟΣΦΠ εκμεταλλεύτηκε την “ψηλή” πεντάδα της ΤΣΣΚΑ και με σωστή κυκλοφορία της μπάλας από τον Σλούκα είχε το προβάδισμα με 9-17 στο 6′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ο κόουτς Ιτούδης χαμήλωσε την πεντάδα, μάτσαραν καλύτερα τα μαρκαρίσματα και η άμυνα ανέβηκε κατακόρυφα. Η πίεση και η αλληλοκάλυψη ήταν για σεμινάριο, ενώ τα τρίποντα του Σενγκέλια και του Τζέιμς έδωσαν ένα επιμέρους σκορ 11-2 με την περίοδο να κλείνει στο 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο δεν βγήκε το σχήμα που ξεκίνησε και χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός βρέθηκε εγκλωβισμένος και το σερί διευρύνθηκε σε 17-4, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Το ημίχρονο έκλεισε 39-29 με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ άστοχος στα σουτ τριών πόντων και με πολλά λάθη, που είχαν σαν συνέπεια να σκοράρει μόνο 10 πόντους, ενώ στην άμυνα έχανε τα ριμπάουντ κι έδινε δεύτερες επιθέσεις στους γηπεδούχους.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε η άμυνα της ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο, δυσκολεύοντας τον Ολυμπιακό να βρει το δρόμο για το καλάθι. Επιθετικά με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκε λύσεις και με έναν Τζέιμς που έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ, η διαφορά στο 28 πήγε στους +17 με αποτέλεσμα τον εκνευρισμό του προπονητή Μπαρτζώκα και την αποβολή του. Η περίοδος εκλεισε 60-38, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να σκοράρει μόνο 9 πόντους.

Δεν άλλαξε κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων και απλά διαχειριστικέ το υπόλοιπο παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα 80-61. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΤΣΣΚΑ από 6′ έως το 37′ δέχτηκε μόλις 35 πόντους…

Η συνέχεια για τον Ολυμπιακό είναι πολύ δύσκολη από πολλές απόψεις και με δύο πολύ δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια εν όψει. Η σωστή αντίδραση είναι επιτακτική ανάγκη.