Ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι έγινε στο Μόναχο με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά, ενώ στην άμυνα δεν έπεισε.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην Μπάγερν, που με καλή και δυνατή άμυνα έκλεινε τους διαδρόμους, ενώ επιθετικά είχε λύσεις τόσο με σουτ από την περιφέρεια όσο και μέσα από τη ρακέτα.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν να “ταΐζουν” τον Πρίντεζη στο ποστ, όμως η κλειστή άμυνα των γηπεδούχων τους δυσκόλεψε.

Στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου η Μπάγερν ανέβασε ακόμη παραπάνω στροφές και πήγε το σκορ στο +9. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα και στην επίθεση βρήκε λύσεις με τα δύο τρίποντα του Τζένκινς και ένα του Βεζένκοφ και κατέβασε τη διαφορά στον πόντο (33-32). Προς από το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με κερδισμένα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να κλείσουν το 20 λεπτό με +5.

Στο 3ο δεκάλεπτο η άνοδος του Μακκίσικ έδωσε στον Ολυμπιακό ενέργεια. Επιθετικά κυκλοφόρησε καλύτερα η μπάλα και βγήκαν ξεμαρκάριστα σουτ (π.χ. Παπανικολάου), ενώ αμυντικά υπήρχε αλληλοκαλύψη και ριμπάουντ. Στο 25′ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 49-50.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι χτύπησαν με γρήγορες και απλές επιθέσεις, ένας εναντίον ενός ή ένα απλό pick n roll, στα πρώτα 10-15″ κάθε επίθεσης και βρήκαν πολλές φορές την άμυνα του Ολυμπιακού απροετοίμαστη. Αμυντικά έπαιξαν κλειστά και έδωσαν τα σουτ αλλά οι “ερυθρόλευκοι” ήταν άστοχοι, με κακές επιλογές και χωρίς επιθετικά ριμπάουντ.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο με την διαφορά να πηγαίνει στο +10. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να τρέξει στο τέλος, μείωσε σε 5 και 4 πόντους (72-68) κι ενώ έβγαλε μια καλή άμυνα στο σημείο αυτό και με μπάλα δίκη στο 1:10″ πριν από το τέλος, ένα βιαστικό τρίποντο στο Μακκίσικ στα 10 πρώτα δεύτερα της επίθεσης πέταξε στο καλάθι των αχρήστων την ευκαιρία να πάει το ματς στο καλάθι. Στην επόμενη φάση η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε και ευστόχησε σε δύο βολές, καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να μάθει να κερδίζει, έστω και με “επαγγελματικό τρόπο, τα εκτός έδρας παιχνίδια με τις μικρομεσαίες ομάδες Euroleague αν θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω τη φετινή χρονιά.