Ο Τόλης Κουτρούλιας εξηγεί στο blog του στο Basketworld πώς ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο στο Μιλάνο

Η φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο ημιίχρονο ήταν ό,τι καλύτερο έχουμε δει φέτος από τους πράσινους. Αμυνα που είχε πίεση σε όλο το γήπεδο, φάουλ στα όρια του αντιαθλητικού, αλληλοκαλύψη και εξουδετέρωση των ατού των αντιπάλων. Στην επιθεση είχε τον έλεγχο του ρυθμού, σωστές αποστάσεις, σωστές επιλογές και αξιοποίηση των αδυναμιών της Αρμάνι.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό για τον Παναθηναϊκό και όλα έδειχναν πως θα δούμε ένα ακόμη κακό παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο και ειδικά τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν ανενόχλητοι: 14 πόντους, μηδέν λάθη και όλα έμοιαζαν ιδανικά για αυτούς. Οι πράσινοι αντέδρασαν με καλάθια τον Μήτογλου – Παπαπέτρου και μείωσαν σε 22-18 που έκλεισε το δεκάλεπτο. Η δεύτερη περίοδος στο ξεκίνημά του είχε πάλι πρωταγωνιστρια την ομάδα του Μιλάνου και να πηγαίνει την διαφορά στο +10. Ο ΠΑΟ δεν έβρισκε δίοδο για το καλάθι εκτός από κάποια επιθετικά ριμπάουντ που τα μετέφρασε σε σκορ. Στην άμυνα “έμπαζε”, δεν πίεζε και σχεδόν χωρίς λάθος η Αρμάνι σκόραρε 42 πόντους: σκορ ημιχρόνου 42-30!

Η τρίτη περίοδος έδειξε πως οι φιλοξενούμενοι θα το πάλευαν το παιχνίδι. Μπροστά είχαν υπομονή, έψαξαν τα miss match που προέκυψαν από τις αλλαγές, είχαν καλές συνεργασίες στο pick n’ roll, σωστές αποστάσεις με κίνηση στην weak side, που του έδωσαν σκοράρισμα. Στην άμυνα άρχισε να πιέζει σχεδόν σε όλο το γήπεδο, έκανε αλλαγές τις οποίες υποστήριξε με μάχη στα όρια του φάουλ από τους πιο κοντούς και αδύναμους αμυντικούς και βοήθεια από την αδύνατη πλευρά. Η διαφορά άρχισε σιγά-σιγά να μαζεύεται και πήγε στους 5 (53-48), αλλά η είσοδος του Χάινς που με 5 διαδοχικούς πόντους, επανέφερε το +10. Δύο εύκολα καλάθια των πρασίνων έκλεισαν την περίοδο 60-54.

Στο καθοριστικο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός από νωρίς έδειξε αποφασισμένος και ισοφάρισε σε 62-62. Εκεί είχε ένα κακό τρίλεπτο που ευτυχώς δεν του στοίχισε και έδωσε την ευκαιρία στο Μιλάνο να περάσει μπροστά 70-64.

Το ματς κρίθηκε στα δύο καθοριστικά τρίποντα στα οποία ευστόχησαν οι πολύ καλοί Νεντοβιτς και Παπαπέτρου που διαμόρφωσαν το σκορ σε 75-76 από 75-70 που ήταν μπροστά η Αρμάνι, η οποία στα τελευταία τρία λεπτά είχε βραχυκύκλωσει και δεν έκανε σωστές επιλογές στην επίθεση. Η ψυχολογία ήταν υπέρ του ΠΑΟ κι έδειξε πιο αποφασιστικός και με καθαρό μυαλό στο τέλος. Το σκορ πήγε στο 77-80 με μια βολή του Παπαπέτρου και το τρίποντο της Αρμάνι από τα 10 μέτρα δεν είχε καμία τύχη.

Τεράστια νίκη για την δύσκολη συνέχεια που δείχνει ότι ο Παναθηναϊκός θα παλέψει με όσες και όλες τις δυνάμεις του στην φετινή Ευρωλίγκα.