Αποφασισμένος στην άμυνα με αλληλοκάλυψη και πολλή ενέργεια, κατέβηκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του τριφυλλιού ξεκίνησαν από την άμυνα για να βάλουν τις βάσεις να κερδίσουν το κρίσιμο παιχνίδι.

Η πίεσή τους δυσκόλευε ακόμη και το passing game των αντιπάλων, ενώ στο pick & roll της Μπάγερν, ο Παπαγιάννης που ήταν από τους κορυφαίους. Ανέβαινε ψηλά και δημιουργούσε πρόβλημα στα γκαρντ των φιλοξενούμενων.

Η πίεση έδωσε 10 κλεψίματα που πολλά από αυτά κατέληξαν σε εύκολα καλάθια, ενώ ανάγκασε και την καλοδουλεμένη ομάδα της Μπάγερν σε 16 λάθη!

Η καλή άμυνα έδωσε και αυτοπεποίθηση στην επίθεσή που η σωστή κυκλοφορία της μπάλας είχε σαν αποτέλεσμα τις 21 ασίστ! Με τα ριμπάουντ σε σχετική ισορροπία και με πολύ καλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η επιθετική άμυνα των γηπεδούχων είχε σαν αποτέλεσμα γρήγορα φάουλ που οδήγησαν την Μπάγερν σε βολές όπου ήταν εξαιρετικά εύστοχη και της έδωσε ένα προβάδισμα πέντε πόντων(5-10). Η πίεση όμως σιγά-σιγά άρχισε να αποδίδει και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε κακές επιλογές και λάθη, με επακόλουθο να περάσει μπροστά ο ΠΑΟ με +8 και ναι κλείσει το δεκάλεπτο με 18-13. Στη δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό και με τον Παπαγιάννη να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία και να τελειώνει εντυπωσιακά όλες τις ασίστ που έπαιρνε πάνω από τη στεφάνη, το προβάδισμα διευρύνθηκε σε +13 ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +9 (44-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν εμφανίστηκε καλύτερη αλλά ο Παναθηναϊκό κράτησε την άμυνα του σε υψηλά επίπεδα πίεσης και παρόλο το πρόβλημα με το ποστ απ’ του Ρέινολντς που τελείωνε αποτελεσματικά τις φάσεις, επιθετικά έδωσαν τις επιθέσεις στον Νέντοβιτς που έπαιξε “μυαλωμένα” και στο mismatch που έπαιξε όταν βρέθηκε με το 5αρι μετά τις αλλαγές της άμυνας, διάβασε καλά τις φάσεις κ είτε σκόραρε με σουτ ή ντράιβ, είτε δημιούργησε και έδωσε ασίστ. Δύο λεπτά πριν το τέλος, το σκορ πήγε στους 4 και έκλεισε τελικά με 60-54

Στην τελευταία περίοδο ο Ρέινολντς, ο πιο φορμαρισμένος παίκτης των φιλοξενούμενων, έμεινε στον πάγκο να πάρει ανάσες και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε. Συνέχισε την πίεση, έβγαλε άμυνες και με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε την πολύτιμη νίκη.

Αυτή τη φορά, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός, διαβασμένος, έπαιξε άμυνα και το κυριότερο, έβγαλε σωστή αντίδραση με την πλάτη στον τοίχο.