Ο Τόλης Κουτρούλιας αναλύει στο προσωπικό του blog στο Basketworld.net την άδικη ήττα του Παναθηναϊκού από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν στα ίσα την Ρεάλ και με προτεραιότητα την άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Αμυντικά σταμάτησαν την Ρεάλ στους 68 πόντους με πολύ πιεστική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου όταν το παιχνίδι έμοιαζε να ξεφεύγει, γύρισε σε μια ζώνη 3-2 που κλείδωσε-μπέρδεψε τη Ρεάλ. Έκλεισε διαδρόμους και δεν άφησε ελεύθερα καθαρά σουτ. Μετά από time out ή side out έπαιζε πάλι man to man με αλλαγές και μετά πάλι ζώνη με τον Παπαγιάννη να ακολουθεί ψηλά.

Επιθετικά, η αντιμετώπιση του pick n roll των Παπαγιάννη-Νεντοβιτς δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση με τους πράσινους να παίρνουν πόντους από την συνεργασία αυτή, είτε από αυτούς τους δύο, είτε από τους επιθετικούς που οι αμυντικοί τους σπεύδουν σε βοήθεια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ μπήκε δυναμικά και αποφασισμένος να παίξει άμυνα πίεσε πολύ, πήρε τα ριμπάουντ κι έτρεχε σε κάθε ευκαιρία. Στα μισά του δεκαλέπτου, βρέθηκε μπροστά 11-6, ενώ έκλεισε η περίοδος 15-14.
Στην δεύτερη περίοδο η Ρεάλ ήταν καλύτερη, έτρεξε το γήπεδο, ήταν πιο εύστοχη και με τον Llull στο παρκέ έκανε ένα σερί 9-2. Οι πράσινοι πίεσαν ξανά στην άμυνα και πήγαν σε πιο σετ επιθέσεις ψάχνοντας τον Bentil που είχε πλεονέκτημα απέναντι στον Garuba. Το ματς πήγε πάλι στο “Χ”: 27-27, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η οποία έκλεισε 29-33. Χαμηλό σκορ που ευνοούσε τον Παναθηναϊκό με πολύ άσχημα ποσοστά στα τρίποντα και για τις δύο ομάδες…

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Ρεάλ μπήκε πολύ καλά, κυριαρχούσε με τον Ταβάρες να είναι εξαιρετικός ενώ με πιεστική άμυνα οδηγούσε τον Παναθηναϊκό σε κακές ατομικές επιθέσεις και η διαφορά έφτασε στους 14 (33-47) στα μισά του δεκάλεπτου. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη , έβγαλαν άμυνες και είχαν πολύ καλές αλληλοκαλύψεις… Ειδικά όταν πέρασε στο “5” ο Μήτρογλου, που τον εκμεταλλεύτηκαν και επιθετικά γιατί δεν μπορούσε να τον μαρκάρει ο Ταβάρες, η διαφορά έπεσε στους 8 στο τέλος της περιόδου 48-56.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς στην τελευταία περίοδο, έβγαλε άμυνες, πήρε τα ριμπάουντ που είναι δύσκολο όταν παίζεις ζώνη (εκτός από το τελευταίο στην κανονική διάρκεια του αγώνα), ενώ μπροστά με τον Νεντοβιτς να έχει μπει ζεστά στο ματς, πήρε και το προβάδισμα με 68-66 εκμεταλλευόμενος τα δωράκια του coach Laso που είχε έκτος τον Randolph και εντός τον Fernandez ο οποίος ήταν πολύ καλός χθες. Δυστυχώς στα εναπομείναντα δυόμισι λεπτά δεν βρήκε σκορ ο ΠΑΟ και ο Llull ισοφάρισε με επιθετικό ριμπάουντ 14″ πριν το τέλος. Στην τελευταία φάση ο Νεντοβιτς δεν εκδήλωσε καν επίθεση.

Στην παράταση ο πολύ καλός Παπαπέτρου με τρίποντο και ο Παπαγιάννης με δίποντο έδωσαν αέρα 5 πόντων αλλά ένα τρίποντο του Thompkins και ένα καλάθι φάουλ του εξαιρετικού Adalde πήγαν πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Το 77-79 δεν κράτησε για πολύ καλό ο Μποχωρίδης με δύο βολές πήγε ξανά το ματς σε παράταση 7″ πριν το τέλος.

Στην δεύτερη παράταση η Ρεάλ πέρασε 79-82, απάντησε ο Νεντοβιτς με τρίποντο αλλά ο mvp για την Ρεάλ Adalde με τρίποντο πήγε το σκορ σε 82-85. Προς το τέλος οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 85-91, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει στο σουτ 90-93 και 93-95, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο… Τελικό σκορ 93-97.

Παρά την ήττα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πολλά από το χθεσινό ματς και ίσως με μια προσθήκη ακόμη η συνέχεια να είναι πολύ καλύτερη.