Ο Τόλης Κουτρούλιας αναλύει στο προσωπικό του blog στο basketworld.net την απόδραση του Ολυμπιακού από την έδρα της Ζενίτ.

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο διαβασμένος στο παιχνίδι με την Ζενίτ και από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις του. Με πολύ καλό τον Σλούκα, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά +6, ενώ πολύ αποτελεσματικός και στα δύο καλάθια ήταν ο Μάρτιν. Η Ζενίτ αντέδρασε με τον Χόκινς και προηγήθηκε οριακά στο τέλος της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ καλή για τους φιλοξενούμενους που έβρισκαν λύσεις επιθετικά, ενώ στην άμυνα δεν άφηναν ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους που είχαν και 4 λάθη. Έτσι, το επιμέρους σκορ είχε γίνει 2-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζενίτ αύξησε την πίεση, ανάγκασε πολλές φορές τον Παπανικολάου να κατεβάσει την μπάλα, αλλά ο Ολυμπιακός στην επίθεση κυκλοφόρησε την μπάλα και βρήκε λύσεις, ενώ στην άμυνα έπαιζε με αλλαγές, κάτι που δεν επέτρεψε στην Ζενίτ να βρει τα υπό καλές προϋποθέσεις τρίποντα που ψάχνει σε κάθε της παιχνίδι. Δεν διάβασε και καλά το mismatch οπότε είχε πρόβλημα με το σκοράρισμα.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο, ενώ όταν η μπάλα περνούσε το κέντρο η Ζενίτ άλλαζε την άμυνα της σε ζώνη, κάτι το οποίο δημιούργησε πρόβλημα στους ερυθρόλευκους. Δεν είχαν την υπομονή να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και εγκλωβίστηκαν σε κακές επιθέσεις, σε συνδυασμό με έναν Μπάρον που σε χρόνο ρεκόρ έβαλε 13 πόντους κ σχεδόν “άχαστος” είδαν τη διαφορά από τους 17 πόντους να πηγαίνει σε 3 εις βάρος του.

Εκείνη την ώρα ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή στο παρκέ η Ζενίτ έπαιξε τις επόμενες άμυνες man to man. Ρίσκαρε ο Πασκουάλ αλλά δεν του βγήκε. Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ κι ένα κάρφωμα πόστερ του Μακκισικ επανέφερε την διαφορά στους +8 (60-68) κι έφερε εκ του ασφαλούς την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα στους ερυθρόλευκους.

Τα ριμπάουντ ήταν υπέρ του Ολυμπιακού που μαζί με την άμυνα των αλλαγών του έδωσε την πολύτιμη νίκη για την δύσκολη συνέχεια, που μετά από 2 συνεχόμενες ήττες τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα…