Το Λαύριο νίκησε το Σάββατο (5/6) με 94-89 τον Παναθηναϊκό στην παράταση και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Basket League, στέλνοντας παράλληλα το μήνυμα πως δε θα καταθέσει εύκολα τα όπλα!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο ότι δεν αστειεύονται και προηγήθηκαν με 28-18, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με +1 (41-40), για να ακολουθήσει το τρίτο δεκάλεπτο που ανήκε στους παίκτες του Όντεντ Κάτας και οι οποίοι απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα (51-61).

Και πάλι όμως χαλάρωσαν, πίστεψαν προφανώς ότι οι «κυανοκίτρινοι» δεν θα μπορούσαν να αντιδράσουν, αλλά την… πάτησαν πανηγυρικά, με το ματς να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο με το τρίποντο του Κάρτερ (81-81) κι εκεί το Λαύριο κυριάρχησε, για να κερδίσει για δεύτερη φορά στην έδρα του τον ΠΑΟ στη φετινή σεζόν, αφού είχε προηγηθεί το 92-82 της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Έτσι, η σειρά θα πάει σίγουρα σε τέσσερις αγώνες, με την τρίτη αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για τις 20.00 της Δευτέρας (7/6) στο ΟΑΚΑ.

Κάρτερ και Μουράτος με 20 και 19 πόντους οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, στους 18 σταμάτησαν ο Χεζόνια και ο Μπρέι για λογαριασμό του «τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81, 94-89 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 20 (4), Μουράτος 19 (3), Ντιαλό 12 (2), Ντέιβις 9 (1), Γερομιχαλός 14, Κόζι 12 (1), Σάβατζ 8 (2), Περσίδης, Ανοσίκε, Μαστρογιαννόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 18 (4), Παπαγιάννης 9, Παπαπέτρου 11, Χεζόνια 18, Γουάιτ 6, Μακ, Μποχωρίδης 4, Όγκαστ, Κασελάκης 5 (1), Μήτογλου 12, Μπέντιλ 6.