Ιδανικό ποδαρικό έκανε ο Παναθηναϊκός στην φετινή Euroleague, καθώς έφυγε με πολύ μεγάλη νίκη (78-76) από τη Ρωσία κόντρα στη Χίμκι.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους αρχικά και 9 αργότερα σε 1η και 2η περίοδο αντίστοιχα… Η διαφορά, ωστόσο, εξανεμίσθηκε και πριν από το τέλος του ημιχρόνου το παιχνίδι άρχισε να πηγαίνει καλάθι καλάθι…

Ο Παναθηναϊκός, παρά τα λάθη του στο τέλος έδειξε πάθος και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να πάρει ένα τεράστιο «διπλό». Πρώτος παίκτης σε ψυχή, αλλά και αρχισκόρερ ο Παπαπέτρου με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 39-41 (ημίχρονο), 62-59, 76-78.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Τίμα 9 (1), Καράσεφ 3, Ζάιτσεφ 11 (1), Μόνια 3 (1), Βορόνοφ, Μπούκερ 1, Γερέμπκο 9 (1), Μπερτάνς 14 (1), Μίκι 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 10 (1), Όγκαστ 4, Παπαπέτρου 16, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 10, Νέντοβιτς 7 (1), Μήτογλου 12 (3), Μπεντίλ 11.