Ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε με αξιώσεις στο Μόναχο το πρώτο του «διπλό» στην φετινή Euroleague, ωστόσο γνώρισε ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά με 81-78 από την Μπάγερν.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση επί 38 λεπτά, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο με τα λάθη που έκαναν έχασαν μέσα από τα χέρια τους μία νίκη που άξιζαν.

Η Μπάγερν από το 47-57 στο 25’ προηγήθηκε με 61-60 στο 31΄, ενώ στα 46’’ με το σκορ 74-76 ο Ουάιτ είχε 0/2 βολές!

Ο Λούσιτς στα 29’’ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους Βαυαρούς (77-76) και ο Μέικον στα 10’’ έχασε τρίποντο με τη Μπάγερν να παίρνει τη νίκη με 81-78.

Αυτή ήταν η ένατη ήττα του «τριφυλλιού» σε 11 αγώνες, ενώ οι Βαυαροί με το αποψινό ροζ φύλλο βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-6.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ- Μπαμπ 7, Τόμας 15, Γουόλντεν 8, Χάντερ 7, Γιάραμαζ, Λούσιτς 6, Ομπστ 6, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 12, Χίλιαρντ 20,

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης):
Πέρι 3, Μέικον 12, Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 3, Παπαπέτρου 17, Κασελάκης 5, Γουάιτ 9, Νέντοβιτς 7, Έβανς 7, Σαντ Ρος 8

Πρίφτης: «Αξίζαμε να κερδίσουμε»

Ο τεχνικός των «πράσινων», Δημήτρης Πρίφτης μίλησε μετά το τέλος της αναμέτρησης, τονίζοντας πως η ομάδα του άξιζε να πάρει τη νίκη.

Αναλυτικά όσα είπε: «Προφανώς, ήταν ένα σκληρό ματς. Παλέψαμε για όλο το παιχνίδι. Αξίζαμε να κερδίσουμε με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε. Στο τέλος οι λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα.

Θέλω να πω πως οι παίκτες μου πάλεψαν, είχαν καλή νοοτροπία. Είμαι στεναχωρημένος γιατί δεν μετατρέψαμε αυτή την προσπάθεια σε νίκη. Συγχαρητήρια στην Μπάγερν Μονάχου, εμείς επιστρέφουμε στην Αθήνα».