Μυθική εμφάνιση από τον Νταμιάν Λίλαρντ στο Πόρτλαντ, ο οποίος πέτυχε 50 πόντους εναντίον των Πέλικανς, οδηγώντας τους Μπλέιζερς στην νίκη με 125-124, επιστρέφοντας μάλιστα από το -17 στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα.

Ο σούπερ σταρ των γηπεδούχων είχε 13/20 σουτ (6/13 τρίποντα), 18/18 βολές, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Μεγάλο διπλό πανηγύρισαν οι Τζαζ στη Βοστώνη, επικρατώντας 117-109 των Σέλτικς με ηγέτη τον Ντόνοβαν Μίτσελ με 21 πόντους (8 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο). Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 29 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν 28 πόντους.

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να σημειώνει ακόμα ένα triple-double (25 πόντους, με 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ), οι Λέικερς νίκησαν με 137-121 τους Γουλβς (Καρλ-Άντονι Τάουνς και Άντονι Έντουαρντς είχαν από 29 πόντους), ενώ στη Φιλαδέλφεια, ο Τομπάιας Χάρις έπαιξε και για τον τραυματία Εμπίντ σημειώνοντας 30 πόντους και οδηγώντας τους Σίξερ στη νίκη με 99-96 επί των Νικς.

5η σερί νίκη για το Μαϊάμι και 11η στα τελευταία 12 παιχνίδια, αυτή τη φορά κόντρα στους Καβαλίερς με 113-98 και εύκολη νίκη για τους Μπουλς επί των Θάντερ (123-102) με τον Ζακ ΛαΒίν να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση σκοράροντας 40 πόντους.