Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε… όργια στην εκτός έδρας νίκη των Μάβερικς επί των Ουόριορς με 133-103, καθώς είχε 39 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 27 πόντους από πλευράς ηττημένων.

Τέλος σε σερί 14 ηττών έβαλαν οι Θάντερ που πήραν μεγάλη νίκη στην έδρα των Σέλτικς (119-115). Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι (12 πόντους με 3/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε έξι ριμπάουντ και μοίρασε τέσσερις ασίστ για τους νικητές σε 27 λεπτά συμμετοχής).

Νέα σπουδαία εμφάνιση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και νίκη για τους Μπακς στην έδρα των Χόρνετς (114-104) με τον «Greek freak» να πλησιάζει στο triple double, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 37:28 (15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο).

Οι Μπρούκλιν Νετς νίκησαν 116-103 τους Ράπτορς σοτ Τορόντο και εξασφάλισαν τη συμμετοχής του στα φετινά πλέι οφ. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος σημείωσε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζεφ Γκριν (22 πόντους), ενώ ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 11 πόντους (όλους την 4η περίοδο) και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Για τους Ράπτορς, ο Κάιλ Λάουρι είχε 24 πόντους και ο Ότζι Ανουνόμπι 21 πόντους.