Ο Ήφαιστος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Χολαργού με 72-70 μετά από ματς πραγματικό… θρίλερ και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του αναφορικά με την κατάκτηση της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Σμιθ στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φρεϊμάνις με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάνκοβιτς με 19.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (3/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς 5 (2/8 σουτ, 1/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίγκινς 7, Μπρέιζελτον 4 (2/6 σουτ), Φρεϊμάνις 17 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/8 βολές), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 6 (7 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 8, Σμιθ 12 (2/9 σουτ, 8/10 βολές).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 2, Χόκινς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές), Κώττας 7 (7/10 βολές), Καμπερίδης 4 (8 ριμπάουντ), Τάλτον (0/8 σουτ, 1 ασίστ), Ραλλάτος 3 (1), Λοβ 11 (3/8 σουτ).