Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε για μια ακόμα φορά την κακή του άμυνα και γνώρισε την ήττα (8η συνολικά) με 81-69 από την Ζαλγκίρις Κάουνας για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Λιθουανοί έδειξαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τις διαθέσεις τους, προηγήθηκαν 24-12 στο 9′ και ολοκλήρωσαν ο πρώτο μέρος με 43-33, έχοντας 9/13 τρίποντα!

Αντίθετα, η ομάδα του Βόβορα τα «έσπασε» έξω από τα 6,75μ. (8/28), την ώρα που οι Λιθουανοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα με το εκπληκτικό 13/20 τρίποντα!

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έχασαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά. Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της +15 (52-67) για την Ζαλγκίρις, με τον Παναθηναϊκό να κάνει μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει. Τα τρίποντα των Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς και Μακ και τα καρφώματα του Παπαγιάννη έφεραν το ματς στο 67-72.

Ωστόσο, ένα έμμεσο τρίποντο των Λιθουανών έβαλε τέλος στα όνειρα των «πράσινων», με την Ζαλγκίρις να φτάνει στο τελικό 69-81 και τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις ήττες.

Τα δεκάλεπτα:
12-24, 33-43, 50-60, 69-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 10 (3/4 τριπ., 4 ας), Παπαγιάννης 10 (11 ρ.), Μποχωρίδης 2 (1/5 σουτ), Παπαπέτρου 10 (2/6 διπ., 0/4 τριπ., 6/6 βολ., 3 ρ., 4 ας), Κασελάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (2/3 διπ., 2/7 τριπ., 2/2 βολ., 4 ας), Ουάιτ 7 (1), Μήτογλου 9 (1), Μπεντίλ, Σαντ Ρος 7 (1/3 διπ., 1/5 τριπ., 2/2 βολ.).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 5 (8 ας), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέις 14 (3/3 τριπ., 4 ρ.), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 3 (1/4 τριπ.), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 8 (8 ρ.), Γιοκουμπάιτις 10 (1), Γκριγκόνις 24 (3/6 διπ., 6/8 τριπ., 6 ρ., 3 ας), Λοβέρν 8 (4/10 διπ., 8 ρ.).